Kategorija: Auto moto

  • Renault Clio – Servisi i održavanje kroz sve generacije

    Renault Clio – Servisi i održavanje kroz sve generacije

    Renault Clio je jedan od najpoznatijih europskih gradskih automobila koji se proizvodi od 1990. godine. Kroz pet generacija, Clio je osvojio brojne nagrade, uključujući i titulu Europskog automobila godine. Osim dizajna i pristupačne cijene, vlasnike najviše zanimaju pouzdanost, održavanje i najčešći kvarovi – a upravo to ćemo obraditi u ovom vodiču.

    Generacije Renault Clio: pregled po godinama i motorima

    1. generacija (1990. – 1998.)

    • Motori: Benzinci 1.1, 1.2, 1.4, 1.7, 1.8 (i 1.8 16V); Dizelaši 1.9 D
    • Servis i održavanje: Jednostavna mehanika, jeftini dijelovi, pogodna za DIY popravke. Redovita zamjena ulja i remena ključna.

    2. generacija (1998. – 2012.)

    • Motori: Benzinci 1.2, 1.4, 1.6, 2.0 (sport); Dizelaši 1.5 dCi, 1.9 dTi
    • Servis i održavanje: Popularan model, posebno verzije s 1.5 dCi koje su osjetljive na loše gorivo. Potrebna redovita promjena ulja svakih 10.000 km.

    3. generacija (2005. – 2014.)

    • Motori: Benzinci 1.2, 1.4, 1.6, 2.0 RS; Dizelaši 1.5 dCi
    • Servis i održavanje: Naprednija elektronika, više senzora. Verzije s 1.2 16V motorima su pouzdane. Dizeli izdržljivi ako se redovito održavaju.

    4. generacija (2012. – 2019.)

    • Motori: Benzinci 0.9 TCe, 1.2, 1.2 TCe; Dizelaši 1.5 dCi
    • Servis i održavanje: Turbo motori traže kvalitetno ulje i redovne izmjene. 1.5 dCi vrlo štedljiv ali osjetljiv na intervale održavanja.

    5. generacija (2019. – danas)

    • Motori: Benzinci 1.0 TCe, 1.3 TCe; Hibrid E-Tech 1.6; Dizelaš 1.5 Blue dCi
    • Servis i održavanje: Moderni motori s visokim zahtjevima za kvalitetom servisa. Hibridne verzije zahtijevaju ovlaštene servise za dijagnostiku.

    Tablica usporedbe generacija

    GeneracijaIzdržljivost ★Cijena održavanja ★Kvaliteta izrade ★Najbolji motoriProblemi s motorima
    Clio I★★★★☆★★★★★★★★☆☆1.4 benz, 1.9 D1.8 16V (potrošnja)
    Clio II★★★☆☆★★★★☆★★★☆☆1.2 8V, 1.5 dCi1.5 dCi (turbo, EGR)
    Clio III★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.2 16V1.5 dCi (injektori)
    Clio IV★★★☆☆★★★☆☆★★★★☆0.9 TCe1.2 TCe (lanac)
    Clio V★★★★☆★★☆☆☆★★★★★1.3 TCe, E-Tech1.0 TCe (turbo)

    Skala od 1 do 5 zvjezdica: ★☆☆☆☆ (loše) do ★★★★★ (odlično)

    Najčešći kvarovi i održavanje

    Motori 1.5 dCi (Clio II – V)

    • Problem: Injektori, turbo, EGR ventil
    • Zašto: Loše gorivo, produljeni intervali servisa
    • Rješenje: Redovito čišćenje, korištenje kvalitetnog goriva i ulja

    Motor 1.2 TCe (Clio IV)

    • Problem: Rastezanje zupčastog lanca
    • Zašto: Slaba konstrukcija lanca, nedovoljno često mijenjanje ulja
    • Rješenje: Pravovremena zamjena lanca, ulje svakih 10.000 km

    Elektronika (Clio III i IV)

    • Problem: Kvarovi ABS senzora, centralno zaključavanje
    • Zašto: Vlažnost, starenje instalacije
    • Rješenje: Preventivne provjere i sušenje konektora

    Mjenjači (posebno automatizirani EDC)

    • Problem: Trzanje, kašnjenje u promjeni brzina
    • Zašto: Istrošenost spojke, elektronika
    • Rješenje: Redovita dijagnostika, ažuriranje softvera

    Što kažu vlasnici?

    Većina vlasnika ističe da je Clio izuzetno dobar gradski auto s niskom potrošnjom i jednostavnim održavanjem – posebno benzinske verzije 1.2 i 1.4 starijih generacija. Verzije s 1.5 dCi motorom su štedljive, ali zahtijevaju redovno održavanje da bi bile dugotrajne. Novije generacije donose bolji dizajn i udobnost, ali i veću složenost elektronike i skuplje popravke.

    Zaključak

    Renault Clio je automobil koji je kroz godine evoluirao u sve moderniji i udobniji gradski auto. Uz pravilno održavanje, većina motora pruža dobru pouzdanost. Ključ za dug vijek svakog Clija je:

    • Redovita izmjena ulja i filtera
    • Pravovremena zamjena zupčastog remena ili lanca
    • Korištenje kvalitetnog goriva
    • Praćenje grešaka pomoću dijagnostike

    Ako tražite Clio za kupnju, starije benzinske verzije (1.2, 1.4) i noviji 1.3 TCe su trenutno najbolji izbori prema omjeru cijene i kvalitete.

  • Renault Megane: Servisi, Održavanje i Motori kroz Generacije

    Renault Megane: Servisi, Održavanje i Motori kroz Generacije

    Renault Megane je jedan od najpopularnijih modela francuskog proizvođača, prisutan na tržištu od 1995. godine. Tijekom godina doživio je četiri generacije (plus električni Megane E-Tech), a svaka je donijela određene inovacije i promjene u pogledu dizajna, motora i tehnologije. Ovdje ćemo pregledati motore koje koristi Megane, najčešće kvarove i preporuke za održavanje.

    Pregled generacija Renault Megane

    Motori kroz generacije

    Renault Megane I
    Megane I

    Megane I (1995. – 2002.)

    • Benzinski: 1.4, 1.6, 1.8, 2.0 16V
    • Dizelski: 1.9 D, 1.9 dTi, 1.9 dCi

    Megane II (2002. – 2009.)

    • Benzinski: 1.4 16V, 1.6 16V, 2.0, 2.0 Turbo
    • Dizelski: 1.5 dCi, 1.9 dCi, 2.0 dCi

    Megane III (2008. – 2016.)

    • Benzinski: 1.2 TCe, 1.4 TCe, 2.0 TCe, 2.0 RS
    • Dizelski: 1.5 dCi, 1.9 dCi, 1.6 dCi

    Megane IV (2016. – 2022.)

    • Benzinski: 1.2 TCe, 1.3 TCe, 1.6 TCe, 1.8 TCe (RS)
    • Dizelski: 1.5 dCi, 1.6 dCi, 1.7 dCi, 2.0 Blue dCi
    • Hibrid: 1.6 E-Tech Plug-in

    Megane E-Tech Electric (od 2022.)

    • Elektromotor: 130 KS ili 220 KS
    • Kapacitet baterije: 40 ili 60 kWh

    Usporedna tablica motora – kvaliteta, održavanje i izdržljivost

    MotorGorivoGeneracijaIzdržljivostCijena održavanjaKvaliteta
    1.5 dCiDizelII – IV★★★★☆★★★★★★★★★☆
    1.6 16VBenzinI – II★★★★★★★★★☆★★★★☆
    1.9 dCiDizelI – III★★★☆☆★★★☆☆★★☆☆☆
    1.2 TCeBenzinIII – IV★★☆☆☆★★☆☆☆★★☆☆☆
    1.3 TCeBenzinIV★★★★☆★★★★☆★★★★☆
    1.6 dCiDizelIII – IV★★★★★★★★☆☆★★★★☆
    1.8 TCe RSBenzinIV★★★☆☆★★☆☆☆★★★★☆

    Najčešći kvarovi i kako ih riješiti

    KvarMotori pogođeniUzrokRješenje
    Začepljen EGR ventilSvi dizeliVožnja u gradu, neredovito održavanjeČišćenje EGR-a, duže vožnje otvorenom cestom
    Problemi s turbom1.9 dCi, 1.2 TCeKondenzacija ulja, pregrijavanjeČesta izmjena ulja, provjera odzračivanja
    Povećana potrošnja ulja1.2 TCeLoš dizajn klipnih prstenovaPraćenje razine ulja, moguće generalka
    Problemi s električnim sustavomMegane IILoše mase, osjetljiva elektronikaPopravci instalacija, čišćenje konektora

    Servisni intervali i preporuke

    • Ulje i filteri: svakih 10.000 – 15.000 km
    • Zupčasti remen: svakih 120.000 km ili 5 godina
    • DPF filter: čišćenje ili regeneracija svakih 100.000 km
    • Kočnice: provjera svakih 20.000 km
    • EDC mjenjač: zamjena ulja svakih 60.000 km

    Zaključak

    Renault Megane je pouzdan i udoban automobil, posebno u dizelskim izvedbama poput 1.5 i 1.6 dCi. Neki benzinski motori, poput 1.2 TCe, pokazali su konstrukcijske slabosti, dok su noviji 1.3 TCe motori znatno bolji. Redovito održavanje, kvalitetno ulje i servis kod pouzdanih mehaničara ključ su dugovječnosti Meganea. S obzirom na raznolikost generacija i dostupnih motora, preporučuje se detaljna provjera prije kupnje rabljenog primjerka.

  • Renault Talisman: Servisi, Održavanje i Pregled Motora

    Renault Talisman: Servisi, Održavanje i Pregled Motora

    Renault Talisman je luksuzna limuzina i karavan srednje klase koja je naslijedila model Laguna. Predstavljen je 2015. godine i odmah se istaknuo modernim dizajnom, udobnošću i bogatom opremom. Iako je prestao s proizvodnjom 2022., i dalje je vrlo tražen na tržištu rabljenih vozila. U ovom članku donosimo detaljan pregled motora, održavanja, najčešćih kvarova i servisnih preporuka.

    Pregled Modela i Proizvodnja

    • Godina proizvodnje: 2015. – 2022.
    • Dostupne karoserije: Limuzina i karavan (Talisman Grandtour)
    • Platforma: Renault-Nissan CMF-CD (dijeli s Espace i Meganeom)

    Motori koje koristi Renault Talisman

    Benzinski motori:

    • 1.6 TCe 150 KS
    • 1.6 TCe 200 KS
    • 1.3 TCe 140 KS (naknadno uveden)
    • 1.8 TCe 225 KS (iz Alpine A110, korišten i u Megane RS)

    Dizelski motori:

    Usporedna Tablica Motora

    MotorGorivoIzdržljivostCijena održavanjaKvalitetaNapomena
    1.5 dCi (110 KS)Dizel★★★★☆★★★★★★★★★☆Pouzdan, ali slab za teži automobil
    1.6 dCi (130/160 KS)Dizel★★★★☆★★★★☆★★★★☆Dobar kompromis performansi i potrošnje
    2.0 Blue dCi (160/200 KS)Dizel★★★★★★★★☆☆★★★★★Odličan motor, ali skuplji za održavanje
    1.6 TCe (150/200 KS)Benzin★★★☆☆★★★☆☆★★★☆☆Turbo osjetljiv na ulje i pregrijavanje
    1.3 TCe (140 KS)Benzin★★★★☆★★★★☆★★★★☆Modern motor, relativno pouzdan
    1.8 TCe (225 KS)Benzin★★★☆☆★★☆☆☆★★★★☆Visoke performanse, skupo održavanje

    Najčešći Kvarovi i Uzroci

    KvarMotori pogođeniUzrokRješenje
    Začepljen EGR ventil1.5 i 1.6 dCiVožnja u gradu, loš dizelČišćenje ili zamjena EGR-a
    Kvarovi turbine1.6 TCe, 1.8 TCeLoše ulje, neredovita izmjenaRedovita izmjena ulja svakih 10.000 km
    Problemi s automatskim mjenjačem (EDC)Svi modeli s EDCPregrijavanje, loše održavanjeServis ulja mjenjača na 60.000 km
    Elektronika (infotainment, kamere)Sve verzijeSoftware bugovi, vlagaUpdate sustava, provjera instalacija

    Servisni Intervali i Preporuke

    • Zamjena ulja: svakih 10.000 – 15.000 km (ovisno o vožnji i motoru)
    • Zupčasti remen: svakih 120.000 km ili 5 godina (ovisno o motoru)
    • EDC mjenjač: ulje mijenjati svakih 60.000 km (iako proizvođač tvrdi da je “doživotno”)
    • DPF filter: redovita regeneracija dugom vožnjom

    Zaključak

    Renault Talisman je elegantan i udoban automobil, idealan za dulja putovanja i poslovne korisnike. Dizelske verzije, osobito 2.0 Blue dCi, pokazale su se kao izuzetno pouzdane i štedljive. Benzinske TCe verzije pružaju dobru dinamiku, ali zahtijevaju pažljivo održavanje. Najveći izazovi Talismana su elektronika i EDC mjenjači, ali uz redovito održavanje, Talisman može biti odličan izbor u klasi pristupačnih premium vozila.

  • Dacia Logan: Servisi i Održavanje kroz Generacije

    Dacia Logan: Servisi i Održavanje kroz Generacije

    Dacia Logan je model koji se proslavio kao povoljna i pouzdana limuzina s pristupačnim troškovima održavanja. Od 2004. godine do danas, Logan je doživio tri generacije, s različitim mehaničkim rješenjima i tehnološkim unapređenjima. U ovom članku donosimo pregled svih generacija, motora, najčešćih kvarova te usporedbu po ključnim kriterijima održavanja.

    Pregled Generacija

    Dacia Logan prve generacije
    Dacia Logan

    Dacia Logan I (2004. – 2012.)

    • Platforma: Renault B0
    • Motori:
      • Benzin: 1.4 MPI (75 KS), 1.6 MPI (87/90 KS), 1.6 16V (105 KS)
      • Dizel: 1.5 dCi (68–85 KS)
      • LPG: Dostupan kod 1.4 i 1.6 MPI verzija
    • Održavanje: Jednostavno, mehanički vrlo izdržljiv, rezervni dijelovi povoljni i lako dostupni.

    Dacia Logan II (2012. – 2020.)

    • Platforma: Poboljšana B0+
    • Motori:
      • Benzin: 1.2 16V (75 KS), 0.9 TCe (90 KS)
      • Dizel: 1.5 dCi (75–90 KS)
      • LPG: 1.2 16V i 0.9 TCe verzije
    • Održavanje: Turbo benzinski motori zahtijevaju kvalitetno ulje i kraće intervale servisa. Redovita dijagnostika preporučena.

    Dacia Logan III (2020. – danas)

    • Platforma: CMF-B (Renault Clio V)
    • Motori:
      • Benzin: 1.0 SCe (65 KS), 1.0 TCe (90–100 KS)
      • LPG: 1.0 ECO-G (100 KS)
    • Održavanje: Nova generacija motora s više elektronike – preporuča se servis isključivo u servisima s pristupom dijagnostici. LPG sustavi zahtijevaju redovno održavanje plinskih komponenti.

    Usporedna Tablica Generacija

    GeneracijaGodineIzdržljivostCijena OdržavanjaKvaliteta IzradeNajbolji MotorČesti Problemi
    Logan I2004. – 2012.★★★★★★★★★★★★★☆☆1.6 MPIRđa, elektronika, kvačilo
    Logan II2012. – 2020.★★★★☆★★★★☆★★★★☆1.5 dCiTCe turbo kvarovi, senzori
    Logan III2020. – danas★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.0 ECO-GElektronika, plinske dizne

    Najpouzdaniji i Najproblematičniji Motori

    ✅ Najpouzdaniji:

    • 1.6 MPI (Logan I) – jednostavan, otporan i jeftin za održavanje
    • 1.5 dCi (Logan II) – dokazana pouzdanost uz redovno održavanje i zamjenu ulja svakih 10.000 km
    • 1.0 ECO-G (Logan III) – ekonomičan motor uz redovno održavanje plinskog sustava

    ⚠️ Najproblematičniji:

    • 0.9 TCe (Logan II) – turbo osjetljiv na loše ulje, često oštećenja turbine
    • 1.0 SCe (Logan III) – slab za veću težinu, veća potrošnja u praksi

    Najčešći Kvarovi i Rješenja

    KvarGeneracijaUzrokRješenje
    Rđa (blatobrani, pragovi)Logan ILoša zaštita limaAntikorozivna zaštita, redovita kontrola
    Turbo problemiLogan IINeredovito mijenjanje uljaUlje svaka 10.000 km, kvalitetno ulje
    Lambda sonda / EGR kvaroviLogan II i IIIKvaliteta goriva, gradska vožnjaČišćenje EGR-a, dijagnostika
    Plinske dizneLogan III (ECO-G)Loš plin, neredoviti servisiZamjena filtera svakih 15.000 km, korištenje kvalitetnog LPG-a

    Servisni Savjeti za Daciu Logan

    • ✔️ Zamjena ulja: svakih 10.000 – 15.000 km (posebno kod TCe i dCi motora)
    • ✔️ Zupčasti remen: svakih 90.000 – 120.000 km, ovisno o motoru
    • ✔️ LPG servis: filteri i kontrola dizni svakih 15.000 km
    • ✔️ Dijagnostika: barem jednom godišnje

    Zaključak

    Dacia Logan je praktičan, jednostavan i cjenovno pristupačan automobil koji je kroz godine postao sinonim za ekonomičnost. Prva generacija bila je mehanički otporna, druga je donijela modernije motore s više elektronike, dok treća generacija koristi novu platformu i moderne tehnologije. Bez obzira na generaciju, redovito održavanje, kvalitetno ulje i osnovna dijagnostika jamče dug radni vijek ovog automobila.

  • Dacia Duster: Servisi i Održavanje kroz Generacije

    Dacia Duster: Servisi i Održavanje kroz Generacije

    Dacia Duster je jedan od najprodavanijih SUV modela u Europi, poznat po robusnosti, jednostavnosti i niskoj cijeni u odnosu na konkurenciju. Od prve generacije iz 2010. do danas, Duster je prošao kroz brojne promjene. U nastavku donosimo pregled svih generacija, motora, održavanja, najčešćih kvarova i razliku između pogona na dva i četiri kotača.

    Generacije Dacia Duster

    Dacia Duster prve generacije
    Dacia Duster I

    Duster I (2010. – 2017.)

    • Platforma: Renault B0
    • Motori:
      • Benzinski: 1.6 16V (105 KS), 1.6 SCe (115 KS), 2.0 16V (136 KS – ograničeno tržište)
      • Dizelski: 1.5 dCi (85–110 KS)
      • LPG verzije: 1.6 MPI
    • Pogon: 4×2 i 4×4 varijante
    • Održavanje: Jednostavno i pristupačno, klasični mehanički dijelovi, lako dostupni.

    Duster II (2018. – 2024.)

    • Platforma: Poboljšana B0+ platforma
    • Motori:
      • Benzinski: 1.0 TCe (100 KS), 1.3 TCe (130–150 KS)
      • Dizelski: 1.5 Blue dCi (95–115 KS)
      • LPG: 1.0 ECO-G (100 KS)
    • Pogon: 4×2 i 4×4 opcije (4×4 dostupan uz jače motore)
    • Održavanje: Moderniji motori zahtijevaju redovnu dijagnostiku, zamjena ulja svake 10–15 tisuća km. LPG i turbo motori zahtijevaju više pažnje.

    Duster III (2024. – danas)

    • Platforma: CMF-B (Renault-Nissan)
    • Motori:
      • 1.2 TCe Hybrid (140 KS)
      • 1.0 ECO-G LPG (100 KS)
    • Pogon: 4×2 i 4×4 verzije (hibrid trenutačno samo s 4×2)
    • Održavanje: Hibrid zahtijeva elektroničku dijagnostiku i specijalizirano održavanje. LPG verzija zahtijeva redoviti servis plinskog sustava.

    Usporedna Tablica Generacija

    GeneracijaGodineIzdržljivostCijena OdržavanjaKvaliteta IzradeNajbolji MotorProblemi / Kvarovi
    Duster I2010. – 2017.★★★★☆★★★★★★★★☆☆1.5 dCi (110 KS)Rđa, kvačilo kod 4×4, curenje amortizera
    Duster II2018. – 2024.★★★★☆★★★★☆★★★★☆1.3 TCe (130 KS)Senzori, turbo kvarovi, EGR ventili
    Duster III2024. – danas★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.2 TCe HybridElektronika, visoka cijena hibrid servisa

    Najpouzdaniji i Najproblematičniji Motori

    ✅ Najpouzdaniji:

    • 1.5 dCi (Duster I i II) – dugotrajan uz redovnu izmjenu ulja i filtera, koristi se i u Renault/Nissan modelima
    • 1.3 TCe (Duster II) – snažan i učinkovit motor, ali treba redovitu njegu (ulje, filteri)

    ⚠️ Najproblematičniji:

    • 1.0 TCe (Duster II) – slabiji motor, osjetljiv na kvalitetu goriva
    • Hibridni pogon (Duster III) – složen za servis izvan ovlaštenih servisa, visoki troškovi popravaka

    Najčešći Kvarovi i Rješenja

    KvarGeneracijaUzrokRješenje
    Korozija (rđa)Duster ISlaba zaštita podvozjaAntikorozivna zaštita, redoviti pregledi
    Problemi s turbo punjačemDuster IILoše ulje, kratke vožnjeZamjena ulja na vrijeme, vožnja do radne temp.
    Kvarovi senzora (ABS, lambda)Duster II i IIIElektronika osjetljiva na vlaguRedovita dijagnostika, zamjena senzora
    Problemi s 4×4 pogonomDuster ILoše podmazivanje spojkeServis i čišćenje visko spojke
    LPG sustavDuster II i IIILoš plin, neredovito održavanjeČišćenje dizni, zamjena filtera

    Razlika između Pogona na 2 i 4 Kotača

    • 4×2 (prednji pogon): Dovoljno za grad i cestovnu vožnju, manja potrošnja goriva, jednostavniji ovjes.
    • 4×4 (pogon na sve kotače): Idealno za vožnju po lošim cestama, snijegu i terenu. Potrebno dodatno održavanje: servis visko spojke, pregled diferencijala i kardana.

    Servisni Savjeti za Duster

    • ✔️ Zamjena ulja: svakih 10.000 – 15.000 km (posebno važno kod turbo motora)
    • ✔️ Zupčasti remen: svakih 90.000 – 120.000 km (ovisno o motoru)
    • ✔️ LPG servis: filteri plina svakih 15.000 km, redovita provjera dizni
    • ✔️ 4×4 sustav: provjera ulja u diferencijalu i spojci svakih 30.000 km
    • ✔️ Dijagnostika: jednom godišnje za elektronske komponente

    Zaključak

    Dacia Duster je izvrsna vrijednost za novac – posebno ako tražite pouzdan SUV koji se lako održava. Prva generacija je jednostavna i robusna, druga generacija donosi više komfora i opcija, dok treća nudi moderne tehnologije, uključujući hibridni pogon. Kroz sve generacije, redoviti servisi i pravilna upotreba ključ su dugotrajnog i bezbrižnog vlasništva.

  • Dacia Sandero: Servisi i Održavanje kroz Generacije

    Dacia Sandero: Servisi i Održavanje kroz Generacije

    Dacia Sandero se od svog predstavljanja 2008. godine etablirala kao jedan od najpristupačnijih hatchback automobila na europskom tržištu. Tri generacije Sandera donose evoluciju u dizajnu, tehnologiji, sigurnosti i kvaliteti izrade, no sve zadržavaju zajedničku nit – nisku cijenu i jednostavno održavanje. U ovom članku analiziramo sve tri generacije, njihove motore, održavanje i najčešće kvarove.

    Pregled Generacija

    Dacia Sandero prve generacije
    Dacia Sandero I

    Sandero I (2008. – 2012.)

    • Platforma: Baza na Renault Clio II
    • Motori:
      • Benzinski: 1.2 16V (75 KS), 1.4 MPI (75 KS), 1.6 MPI (87–90 KS)
      • Dizelski: 1.5 dCi (68–85 KS)
    • Poznata po: Robusnosti, jednostavnosti i niskoj cijeni održavanja
    • Održavanje: Klasično mehaničko rješenje, dostupni i jeftini dijelovi. Servisi su jednostavni, čak i za kućnu radionu.

    Sandero II (2012. – 2020.)

    • Platforma: Modernizirana B0 platforma
    • Motori:
      • Benzinski: 0.9 TCe (90 KS), 1.0 SCe (73 KS), 1.2 16V (75 KS)
      • Dizelski: 1.5 dCi (75–90 KS)
      • LPG verzije dostupne
    • Poznata po: Boljoj opremi i udobnosti uz zadržavanje povoljne cijene
    • Održavanje: Turbobenzinski motori zahtijevaju pažljivije održavanje. 1.5 dCi ostaje pouzdan, ali traži kvalitetno gorivo.

    Sandero III (2020. – danas)

    • Platforma: CMF-B (kao novi Clio i Captur)
    • Motori:
      • Benzinski: 1.0 TCe (90 KS), 1.0 ECO-G LPG (100 KS), 1.0 SCe (65 KS)
    • Poznata po: Većoj sigurnosti, boljoj opremi i modernom dizajnu
    • Održavanje: Novi TCe motori su pouzdani, ali osjetljivi na loše gorivo. LPG verzije zahtijevaju dodatno održavanje plinskog sustava.

    Usporedna Tablica Generacija Dacia Sandero

    GeneracijaGodine ProizvodnjeIzdržljivostCijena OdržavanjaKvaliteta IzradeNajbolji MotorProblemi / Kvarovi
    Sandero I2008. – 2012.★★★★☆★★★★★★★★☆☆1.5 dCi (85 KS)Rđa, električni podizači
    Sandero II2012. – 2020.★★★★☆★★★★☆★★★★☆1.5 dCi (90 KS)Turbo kvarovi (0.9 TCe), bobine
    Sandero III2020. – danas★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.0 ECO-G (LPG)Senzori, elektronika, plinski sustav

    Motori: Najbolji i Najproblematičniji

    ✅ Najpouzdaniji motori:

    • 1.5 dCi – dokazano dugovječan ako se koristi kvalitetno gorivo i redovito servisira.
    • 1.0 ECO-G (LPG) – ekonomičan i pouzdan uz pravilno održavanje plinskog sustava.

    ⚠️ Motori s problemima:

    • 0.9 TCe – sklon kvarovima ako se vozi agresivno i ne pazi na servisne intervale.
    • 1.2 16V – slabiji i ne baš štedljiv, čest problem s bobinama i EGR ventilima.

    Najčešći kvarovi i njihovo rješavanje

    KvarGeneracijaUzrokRješenje
    Problemi s bobinamaSandero I i IIVlaga, stara elektronikaZamjena bobina (niska cijena)
    Turbo kvaroviSandero IILoše ulje, neredoviti servisiPratiti intervale, kvalitetno ulje
    Senzori (MAP, lambda itd.)Sandero IIIOsjetljiva elektronikaDijagnostika i zamjena
    Kvarovi podizača prozoraSandero ISlaba kvaliteta mehanizmaZamjena podizača
    Problemi s LPG sustavomSandero III (ECO-G)Neredovito servisiranje plinaRedovni servis plinskog sustava

    Servisni Savjeti

    • Ulje i filteri: Mijenjati svakih 10.000 – 15.000 km, ne štedjeti na kvaliteti.
    • Zupčasti remen: Provjeriti preporuke – najčešće između 60.000 – 90.000 km.
    • Plinski sustavi (ECO-G): Pregled svakih 15.000 km ili jednom godišnje.
    • Dijagnostika: Redovno kontrolirati kodove grešaka zbog elektronike.
    • Klimatizacija: Čišćenje i punjenje svake 2 godine.

    Zaključak

    Dacia Sandero ostaje odličan izbor za vozače koji traže jednostavan, ekonomičan i pouzdan automobil. Ključ dugovječnosti je redovito održavanje, bez obzira na generaciju.