Kategorija: Auto moto

  • Peugeot 1.6 Prince turbo motor – iskustva, održavanje i servis

    Peugeot 1.6 Prince turbo motor – iskustva, održavanje i servis

    Peugeot 1.6 Prince turbo motor (poznat i kao EP6DT, THP ili jednostavno „THP 1.6“) je rezultat saradnje PSA grupacije (Peugeot, Citroën) i BMW-a. Prvi put se pojavio sredinom 2000-ih i ugrađivan je u brojne modele, uključujući Peugeot 207, 308, RCZ, Citroën DS3/DS4 i čak Mini Cooper S. Iako nudi odlične performanse i dobru snagu za svoju klasu, ovaj motor je kroz godine stekao reputaciju zbog određenih tehničkih problema. U nastavku donosimo pregled iskustava vlasnika, najčešćih kvarova i savjeta za održavanje.

    Osnovne karakteristike

    • Zapremina: 1.6 litara
    • Konfiguracija: 4 cilindra (I4)
    • Snaga: 150 – 200+ KS (ovisno o verziji)
    • Tehnologija: turbopunjač, direktno ubrizgavanje, promjenjivo upravljanje ventilima (VVT)
    • Oznake: EP6DT, EP6CDT, THP 150, THP 155, THP 175, THP 200

    Održavanje i servis 1.6 Prince (THP) motora

    1. Lanac razvoda – najčešći problem

    Najpoznatija i najčešća mana ovog motora je istezanje lanca razvoda i kvar napinjača. Simptomi uključuju zveckanje pri hladnom startu, kašnjenje u paljenju, i povremeno paljenje „check engine“ lampice. Oštećenje lanca može dovesti do ozbiljnih kvarova, pa se preporučuje zamjena lanca svakih 80.000 – 100.000 km ili ranije ako se jave simptomi.

    2. Karbonske naslage

    Zbog direktnog ubrizgavanja goriva, ovaj motor nema sistem koji ispire ventile, što dovodi do nakupljanja ugljika na usisnim ventilima. Ovo može uzrokovati gubitak snage, neujednačen rad i povećanu potrošnju. Preporučuje se čišćenje ventila metodom walnut blasting svakih 60.000 – 80.000 km.

    3. Turbopunjač i ventil za pritisak (DV)

    Kod nekih vlasnika dolazi do problema s elektromagnetnim ventilom turbine (tzv. „diverter valve“) koji gubi pritisak. Ovo može uzrokovati slabije ubrzanje ili „turbo lag“. Turbina sama po sebi uglavnom traje dugo ako se koristi kvalitetno ulje i vozi s osjećajem (hladno/hot shutdown pravila).

    4. Ulje – ključna stavka

    THP motori su izrazito osjetljivi na kvalitet i redovnu zamjenu ulja. Preporučuje se zamjena ulja svakih 8.000 – 10.000 km, bez obzira na fabrički interval. Koristiti isključivo ulje koje zadovoljava ACEA A3/B4 standarde, najčešće 5W30 ili 5W40.

    5. Hladnjak ulja i termostat

    Pojedini vlasnici prijavljuju curenje ulja kod hladnjaka ulja i probleme sa termostatom koji može ostati otvoren ili zatvoren, što vodi do pregrijavanja ili slabe učinkovitosti grijanja. Ovo su poznate „dječje bolesti“ kod starijih THP motora.

    Iskustva korisnika

    ✔ Pozitivna iskustva:

    • Odlične performanse – motor vuče snažno već od 1500 o/min, idealan za sportski stil vožnje.
    • Ugodan u vožnji – tih, elastičan i snažan kad je u dobrom stanju.
    • Fleksibilan za tuning – uz pravilan remap, lako se postiže 220+ KS.

    ✖ Negativna iskustva:

    • Lanac razvoda – najslabija tačka; mnogi su ga mijenjali i po 2 puta.
    • Visoka osjetljivost na neredovno održavanje – zanemarivanje ulja ili loš benzin brzo uzrokuju probleme.
    • Karbonske naslage i skupi servisi – čišćenje ventila i lanac nisu jeftini zahvati.

    Da li je 1.6 THP (Prince) motor dobar izbor?

    Ovaj motor nije za one koji zanemaruju redovno održavanje. Ako kupujete vozilo s THP motorom, obavezno tražite potvrde o zamjeni lanca, kvalitetnog održavanja i korištenja originalnih dijelova. Kada je ispravan, motor nudi izvrstan osjećaj u vožnji i dobru pouzdanost, ali kada se zanemari – brzo postaje skup za popravke.

    Zaključak

    Peugeot 1.6 Prince turbo (THP) motor je dvosjekli mač – uz pažljivo održavanje može biti vrlo pouzdan i zabavan, ali bez pravilnog servisa lako postaje izvor frustracije i visokih troškova. Ako vozilo ima urednu servisnu istoriju, noviji lanac i čiste ventile – motor je svakako vrijedan razmatranja.

  • Peugeot 1.2 PureTech I3 motor – iskustva, održavanje i servis

    Peugeot 1.2 PureTech I3 motor – iskustva, održavanje i servis

    Peugeot 1.2 PureTech trocilindrični motor jedan je od najkorištenijih benzinaca nove generacije iz PSA grupacije (danas Stellantis). Ovaj motor je posebno popularan u modelima poput Peugeot 208, 2008, 308, 3008 i Citroën C3, C4, C-Elysée. Razvijen kako bi ponudio balans između potrošnje, emisija i snage, često je hvaljen zbog performansi, ali i kritikovan zbog nekih ozbiljnih tehničkih problema. U nastavku donosimo pregled iskustava vlasnika, najčešćih problema i preporuka za održavanje.

    Osnovne karakteristike

    • Zapremina: 1.2 litra
    • Broj cilindara: 3
    • Snaga: 75 – 130 KS (ovisno o verziji)
    • Usisavanje: atmosferski i turbo (PureTech 82, 110, 130)
    • Tehnologija: direktno ubrizgavanje, turbopunjač kod jačih verzija

    Održavanje i servis 1.2 PureTech motora

    1. Redovna zamjena ulja

    PSA je prvobitno preporučivao interval zamjene ulja na svakih 20.000 km, ali zbog kasnijih problema sa lancem i karbonskim naslagama, većina mehaničara savjetuje zamjenu ulja na 10.000 – 12.000 km. Koristite ulje koje zadovoljava PSA specifikacije (najčešće 0W30 ili 5W30).

    2. Lanac razvoda – kritična tačka

    Najozbiljniji problem kod ovog motora je istezanje ili preskakanje lanca razvoda, čak i kod motora sa manje od 60.000 km. PSA je s vremenom poboljšao dizajn lanca, ali rani modeli (prije 2018.) imaju velik rizik kvara. Zveckanje lanca kod hladnog starta je znak za hitnu provjeru.

    3. Turbopunjač i karbonske naslage

    Kod verzija sa turbopunjačem (PureTech 110 i 130), problemi sa naslagama ugljika u usisu i na ventilima nisu rijetkost. Zbog direktnog ubrizgavanja, motor nema samočišćenje ventila koje bi postojalo kod indirektnog ubrizgavanja. Preporučuje se periodično čišćenje usisa i korištenje kvalitetnog goriva.

    4. Gubitak rashladne tekućine

    Neki vlasnici prijavljuju curenje rashladne tekućine zbog problema sa termostatom ili cijevima hladnjaka. Ako primijetite češće dolijevanje antifriza, posjetite servis prije pregrijavanja motora.

    5. Software i ECU ažuriranja

    Peugeot i Citroën su više puta izdavali nadogradnje softvera motora radi optimizacije rada, posebno kod turbomotora. Ako imate neravnomjeran rad, paljenje lampica ili povećanu potrošnju, provjerite da li je ECU ažuriran na zadnju verziju.

    Iskustva korisnika

    ✔ Pozitivna iskustva:

    • Vrlo elastičan motor – posebno kod turbo verzija (110 i 130 KS).
    • Niska potrošnja – u prosjeku 5.0 – 6.5 l/100 km.
    • Mirna i tiha vožnja uz dobar balans između performansi i komfora.

    ✖ Negativna iskustva:

    • Problemi s lancem razvoda – najčešće prijavljeni kvar, posebno kod modela do 2018.
    • Karbonske naslage i osjetljivost na kvalitet goriva.
    • Skupe popravke ako se lanac ili turbo ne otkriju na vrijeme.

    Da li je 1.2 PureTech motor dobar izbor?

    Ovisno o verziji, ovaj motor može biti izvanredan izbor za one koji žele nisku potrošnju i dobre performanse u manjem automobilu. Međutim, preporučuje se kupovina modela proizvedenih nakon 2019. kada je većina problema s lancem bila tehnički riješena. Obavezno tražite servisnu historiju, slušajte motor na hladno i izbjegavajte neredovno servisirana vozila.

    Zaključak

    Peugeot 1.2 PureTech I3 motor je moderan, efikasan i zabavan za vožnju, ali uz uvjet da se redovno održava i pažljivo prati stanje razvoda i turbine. Iskustva vlasnika su podijeljena – oni s novijim modelima su uglavnom zadovoljni, dok su stariji modeli imali ozbiljne mehaničke izazove. Ulaganje u preventivno održavanje može značiti razliku između pouzdanog motora i skupog kvara.

  • Peugeot 1.2 VTi I3 motor – iskustva, održavanje i servis

    Peugeot 1.2 VTi I3 motor – iskustva, održavanje i servis

    Peugeotov 1.2 VTi I3 motor je mali trocilindrični atmosferski benzinac koji se pojavio početkom 2010-ih i postao čest izbor u modelima poput Peugeota 208, 2008, 301, ali i kod srodnih vozila Citroëna i drugih PSA marki. Iako nije turbomotor, ovaj agregat nudi solidne performanse za gradsku vožnju i niže troškove održavanja. Ipak, kao i svaki motor, ima svojih prednosti i mana. U ovom članku donosimo pregled iskustava vlasnika, najčešćih problema, kao i savjete za održavanje ovog motora.

    Osnovne karakteristike motora

    • Zapremina: 1.2 litra
    • Broj cilindara: 3
    • Snaga: oko 82 KS (zavisi od verzije)
    • Tehnologija: VTi – Variable valve Timing injection
    • Usisavanje: atmosfersko (bez turbine)

    Održavanje i servis 1.2 VTi motora

    1. Redovan servis – ulje i filteri

    Jedan od ključnih faktora dugovječnosti ovog motora je redovna zamjena ulja, najbolje na 10.000 do 12.000 km, iako proizvođač navodi servisni interval do 20.000 km. Preporučuje se korištenje kvalitetnog ulja viskoznosti 5W30 koje odgovara PSA specifikacijama.

    2. Zupčasti lanac

    Ovaj motor koristi lanac umjesto remena, što bi teoretski trebalo značiti manje brige oko zamjene. Međutim, mnogi korisnici prijavljuju da lanac zna zazveckati već nakon 80.000 – 100.000 km, što zahtijeva zamjenu kompleta lanca i natezača. Ako se problem ignoriše, može doći do ozbiljnijih oštećenja motora.

    3. Zamajac i kvačilo

    Kod nekih korisnika zabilježeni su problemi s nepravilnim radom kvačila, osobito pri niskim obrtajima. Iako se to ne javlja masovno, svakako treba obratiti pažnju na vibracije i neobične zvukove pri promjeni brzina.

    4. Zavojnice i svjećice

    Budući da se radi o trocilindrašu, motor je osjetljiviji na kvarove zavojnica i svjećica. Preporučuje se njihova zamjena svakih 50.000 – 60.000 km, a korištenje nekvalitetnog goriva može ubrzati kvarove.

    5. EGR ventil i karbonske naslage

    Iako nije turbo motor, kod nekih vozila s većom kilometražom dolazi do problema s naslagama u usisnom sistemu i EGR ventilu. Redovno čišćenje i povremeno „propuhavanje“ motora pri višim obrtajima može pomoći.

    Iskustva korisnika

    ✔ Pozitivna iskustva:

    • Tiho i ekonomično u gradu – prosječna potrošnja oko 5.5 – 6.5 l/100 km.
    • Jednostavna konstrukcija – lakše i jeftinije za servis u usporedbi s turbo motorima.
    • Dobar za gradske vozače i početnike.

    ✖ Negativna iskustva:

    • Problem s lancem razvoda – najčešće spominjani kvar, posebno kod starijih modela.
    • Slabiji na otvorenoj cesti – fali snage pri preticanju ili vožnji s više putnika.
    • Vibracije na leru – karakteristično za trocilindraše, ali neki korisnici ih smatraju prejakima.

    Da li je 1.2 VTi motor dobar izbor?

    Ako tražite jednostavan i ekonomičan motor za umjerenu vožnju po gradu, bez visokih zahtjeva za snagom – 1.2 VTi I3 može biti solidan izbor. Međutim, ako planirate duže vožnje, česte putovanja autocestom ili vozite često pun automobil, ovaj motor možda neće zadovoljiti sve vaše potrebe.

    Najveći problem ostaje lanac razvoda, stoga je važno kupiti vozilo s uredno vođenom servisnom knjižicom i pažljivo slušati zvuk motora kod hladnog starta.

    Zaključak

    Peugeot 1.2 VTi I3 motor ima svojih prednosti, posebno u pogledu jednostavnosti i ekonomičnosti, no zahtijeva redovno i pažljivo održavanje. Iskustva korisnika pokazuju da je riječ o solidnom motoru uz odgovarajuću brigu, ali ne bez potencijalnih problema. Ako se odlučite za vozilo s ovim motorom, preporuka je redovno servisirati, ne štedjeti na ulju i biti pažljiv na prve znakove kvara lanca.

  • Razlika između goriva 95 i 98 oktana – koje gorivo odgovara vašem motoru?

    Razlika između goriva 95 i 98 oktana – koje gorivo odgovara vašem motoru?

    Na benzinskim crpkama često imamo izbor između dvije vrste benzina: 95 i 98 oktana. Iako razlika u cijeni može djelovati neznatno, mnogi vozači se pitaju koje gorivo je ispravno za njihov automobil i vrijedi li platiti više. U ovom članku pojašnjavamo što znače oktani, kako utječu na motor, te koje su moguće posljedice korištenja “pogrešnog” goriva.

    Što znače oktani?

    Oktanski broj predstavlja otpornost goriva na detonaciju (nekontrolirano izgaranje) u motoru. Viši oktanski broj znači da gorivo može izdržati veći pritisak prije nego što eksplodira, što je važno za motore visokih performansi. Glavne vrste benzina koje se nude u Europi su:

    • Benzin 95 RON – standardni benzin za većinu vozila
    • Benzin 98 RON – premium gorivo za zahtjevnije i snažnije motore

    RON (Research Octane Number) je europski standard za mjerenje oktanskog broja.

    Koje gorivo odgovara kojem motoru?

    Benzin 95 je pogodan za većinu svakodnevnih automobila s klasičnim motorima, dok 98 oktana koristi vozila s visokim kompresijskim omjerom, turbopunjačem, sportskim performansama ili specifično podešenim ECU-om.

    Vrsta gorivaPreporučeni motoriPrednostiNedostaci
    95 oktanaStandardni atmosferski benzinski motoriPovoljnije cijene, lako dostupnoNe preporučuje se za sportske ili turbo motore
    98 oktanaTurbo motori, sportski automobili, luksuzna vozilaVeća otpornost na detonaciju, bolja učinkovitostSkuplje, nepotrebno za osnovne motore

    Što se događa ako natočimo “krivo” gorivo?

    1. 95 u auto koji traži 98:

    • Moguće detonacije: Prerano izgaranje može oštetiti klipove i ventile
    • Pad performansi: Motor može raditi neujednačeno ili s gubitkom snage
    • Veća potrošnja: ECU pokušava kompenzirati promjene

    2. 98 u auto koji traži 95:

    • Bez štete po motor: ECU prepoznaje i prilagodi izgaranje
    • Bez veće koristi: Ako motor nije podešen za 98, nema vidljivih prednosti

    Zaključak: 98 oktana neće oštetiti starije motore, ali često nije potreban. S druge strane, korištenje 95 oktana u motoru koji zahtijeva 98 može dovesti do dugoročnih problema.

    Kako to utječe na tehnički pregled?

    Tehnički pregled ne provjerava koji oktanski broj je u rezervoaru, već isključivo emisije i tehničku ispravnost vozila. Međutim, ako vozilo ne radi pravilno zbog neadekvatnog goriva, može doći do povišenih emisija i padanja na testu ispušnih plinova.

    Vrijedi li uštedjeti koristeći jeftinije gorivo?

    Kratkoročno gledano, prelazak s 98 na 95 može donijeti manju uštedu. No, ako je vaše vozilo predviđeno za 98, dugoročno korištenje 95 može rezultirati oštećenjima motora, lošijom vožnjom i većim troškovima popravka. Kod automobila koji su tvornički podešeni za 95, korištenje 98 neće donijeti značajne prednosti koje opravdavaju razliku u cijeni.

    Preporuke

    • Provjerite priručnik vozila – jasno je naznačeno koje gorivo koristiti
    • U slučaju sumnje, koristite gorivo s višim oktanskim brojem – sigurnije je
    • Ne miješajte goriva često – motor se može zbuniti i raditi nestabilno
    • Ako čujete kucanje, detonaciju ili trzaje – što prije posjetite servis

    Zaključak

    Oktanski broj goriva je važan faktor za dugovječnost i učinkovitost motora. Uvijek se držite preporuka proizvođača. Iako je gorivo 98 skuplje, za motore visokih performansi je često nužnost. Za standardne motore, 95 je sasvim dovoljno. Nepravilno gorivo neće automatski uništiti motor, ali može uzrokovati dugoročne probleme i nepotrebne troškove.

  • Renault Captur – Servisi i održavanje kroz sve generacije

    Renault Captur – Servisi i održavanje kroz sve generacije

    Renault Captur je popularni gradski SUV koji je svoju karijeru započeo 2013. godine. Kombinira privlačan dizajn, povišenu poziciju sjedenja i ekonomične motore. Do danas su predstavljene dvije glavne generacije, a Captur je stekao reputaciju jednog od najprodavanijih vozila u svojoj klasi. U ovom članku analiziramo sve što trebaš znati o servisiranju i održavanju Renault Captura.

    Generacije i motori

    1. generacija (2013. – 2019.)

    • Motori:
      • Benzinci: 0.9 TCe (90 KS), 1.2 TCe (120 KS)
      • Dizelaši: 1.5 dCi (90 KS i 110 KS)
    • Održavanje: 0.9 TCe traži česte izmjene ulja i svjećica. 1.5 dCi je štedljiv, ali treba paziti na redovito čišćenje EGR-a i kvalitetu goriva. Automatski mjenjač (EDC) može biti osjetljiv ako se ne servisira pravodobno.

    2. generacija (2019. – danas)

    • Motori:
      • Benzinci: 1.0 TCe (90 KS), 1.3 TCe (130 i 155 KS)
      • Dizelaši: 1.5 Blue dCi (95 i 115 KS)
      • Hibridi: 1.6 E-Tech (140 i 160 KS plug-in)
    • Održavanje: Novi 1.3 TCe motor (razvijen s Mercedesom) vrlo pouzdan uz redovitu izmjenu ulja. Hibridi zahtijevaju stručan pristup, ali su generalno pouzdani. 1.5 Blue dCi vrlo štedljiv, ali je važno redovito održavati AdBlue sustav i DPF filter.

    Usporedna tablica po generacijama

    GeneracijaIzdržljivost ★Cijena održavanja ★Kvaliteta izrade ★Najbolji motoriMotori s problemima
    Captur I★★★☆☆★★★★☆★★★☆☆1.5 dCi, 1.2 TCe0.9 TCe (turbo i lanac)
    Captur II★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.3 TCe, 1.6 E-Tech1.0 TCe (slabiji materijali u ranoj seriji)

    Skala: ★☆☆☆☆ (loše) do ★★★★★ (odlično)

    Najčešći kvarovi i uzroci

    1. 0.9 TCe motor

    • Problem: Pucanje cijevi turbine, trošenje lanca
    • Uzrok: Nedostatak podmazivanja, produženi intervali ulja
    • Rješenje: Uvijek mijenjati ulje svakih 10.000 km, kontrolirati lanac i tlak turbine

    2. EDC automatski mjenjač

    • Problem: Trzanje, sporo prebacivanje
    • Uzrok: Potrošene spojke, stara ulja u sistemu
    • Rješenje: Redovita zamjena ulja u EDC mjenjaču svakih 60.000 km

    3. AdBlue i DPF problemi (Blue dCi)

    • Problem: Paljenje lampice za AdBlue, začepljen DPF
    • Uzrok: Kratke vožnje, nekvalitetno gorivo
    • Rješenje: Redovita regeneracija DPF-a (duža vožnja), kvalitetan dizel i aditiv

    Što kažu vlasnici?

    Vlasnici Captura prve generacije hvale nisku potrošnju i funkcionalnost, ali neki kritiziraju slabiju završnu obradu i buku u kabini. Druga generacija donosi veliki napredak u kvaliteti materijala, voznim svojstvima i tehnologiji. Hibridna verzija E-Tech dobiva pohvale za ugodnu vožnju u gradu i štedljivost.

    Negativne recenzije uglavnom se odnose na rane verzije 0.9 TCe motora te na nedostatak stražnjih disk kočnica u nekim modelima, što se ne očekuje u višoj klasi vozila.

    Zaključak

    Renault Captur je idealan SUV za grad i obiteljske potrebe, posebno u novijim generacijama gdje nudi visoku razinu sigurnosti i udobnosti. Ključ za dugotrajan rad ovog automobila je redovito i savjesno održavanje, posebno kod turbomotora i automatskog mjenjača.

    • Preporučeni motori: 1.3 TCe, 1.5 dCi (uz redovito održavanje), 1.6 E-Tech
    • Izbjegavati bez provjere: 0.9 TCe starijih godišta
    • EDC mjenjač: Servisirati na vrijeme kako bi radio glatko
    • Servisni intervali: Ulje i filteri svakih 10.000 – 15.000 km za sve verzije

    Captur se pokazao kao isplativa opcija za one koji traže moderan, štedljiv i praktičan SUV uz razumne troškove održavanja – osobito u novijim izvedbama.

  • Renault Scenic – Servisi i održavanje kroz sve generacije

    Renault Scenic – Servisi i održavanje kroz sve generacije

    Renault Scenic je pionir među kompaktnim monovolumenima, prvi takve vrste u Europi, i od 1996. do danas ostao je popularan obiteljski automobil. Kroz četiri generacije i nekoliko redizajna, Scenic nudi prostranost, udobnost i raznoliku paletu motora. U nastavku donosimo pregled svih generacija, savjete za održavanje, informacije o kvarovima te usporedbu s Grand Scenicom.

    Pregled generacija Renault Scenic

    1. generacija (1996. – 2003.)

    • Motori: Benzinci 1.4, 1.6, 1.8, 2.0; Dizelaši 1.9 dTi, 1.9 dCi
    • Održavanje: Jednostavna mehanika, pristupačni dijelovi. Dizelaši zahtijevaju pažnju na turbinu i EGR ventil. Benzinci su generalno pouzdaniji.

    2. generacija (2003. – 2009.)

    • Motori: Benzinci 1.4 16V, 1.6 16V, 2.0, 2.0 Turbo; Dizelaši 1.5 dCi, 1.9 dCi, 2.0 dCi
    • Održavanje: Elektronika često problematična (kartice, klima, senzori). 1.9 dCi sklon kvarovima ako se ne održava na vrijeme. 1.6 benzinski motor vrlo izdržljiv.

    3. generacija (2009. – 2016.)

    • Motori: Benzinci 1.2 TCe, 1.4 TCe, 2.0; Dizelaši 1.5 dCi, 1.6 dCi, 2.0 dCi
    • Održavanje: Turbobenzinci zahtijevaju kvalitetno ulje i redovitu izmjenu. 1.5 dCi iz ove generacije znatno pouzdaniji nego raniji. 1.6 dCi motor izuzetno hvaljen po trajnosti i štedljivosti.

    4. generacija (2016. – danas)

    • Motori: Benzinci 1.3 TCe; Dizelaši 1.5 Blue dCi, 1.7 dCi; Hibridi nisu dostupni (za razliku od Espacea)
    • Održavanje: Visoka tehnologija zahtijeva servisiranje u ovlaštenim servisima. Novi 1.3 TCe motor (u suradnji s Daimlerom) ima dobru reputaciju. Blue dCi verzije pouzdane ako se koristi kvalitetno gorivo i redovito mijenjaju filteri.

    Tablica usporedbe generacija

    GeneracijaIzdržljivost ★Cijena održavanja ★Kvaliteta izrade ★Najbolji motoriMotori s problemima
    Scenic I★★★★☆★★★★★★★★☆☆1.6 8V, 1.9 dTi1.9 dCi (stariji)
    Scenic II★★★☆☆★★★☆☆★★★☆☆1.6 16V1.9 dCi (EGR, turbo, elektronika)
    Scenic III★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.6 dCi1.2 TCe (lanac)
    Scenic IV★★★★☆★★★☆☆★★★★☆1.3 TCe, 1.7 dCi1.5 Blue dCi (senzori AdBlue)

    Skala: ★☆☆☆☆ (loše) do ★★★★★ (odlično)

    Najčešći kvarovi i uzroci

    1. Elektronika (posebno Scenic II)

    • Problem: Kartica za paljenje, klima, senzori
    • Uzrok: Vlaga, loše spojeve, slabija kvaliteta komponenti
    • Servisiranje: Zamjena ili reparacija elektroničkih komponenti, čišćenje konektora

    2. Motori 1.9 dCi

    • Problem: Turbo kvar, EGR začepljenje, injektori
    • Uzrok: Produženi servisni intervali, nekvalitetno gorivo
    • Servisiranje: Često mijenjanje ulja (najkasnije svakih 10.000 km), povremeno čišćenje EGR-a i zamjena injektora

    3. Motor 1.2 TCe

    • Problem: Rastezanje lanca
    • Uzrok: Loš dizajn lanca, rijetke izmjene ulja
    • Servisiranje: Preventivna zamjena lanca i strogo pridržavanje intervala ulja

    Scenic vs Grand Scenic – što odabrati?

    Grand Scenic je produžena verzija klasičnog Scenica s 7 sjedala, većim prtljažnikom i više prostora u drugom i trećem redu sjedala. Međutim, dulje vozilo je nešto teže i nepreglednije u gradu te može imati nešto veću potrošnju goriva.

    • Za obitelj: Grand Scénic je bolji izbor ako često prevozite više putnika ili prtljage.
    • Za gradsku vožnju: Standardni Scénic je lakši za parkiranje i manevriranje.
    • Održavanje: Gotovo identično, osim skupljih guma i amortizera kod Grand verzije zbog veće mase.

    Iskustva vlasnika

    Vlasnici Renault Scenica cijene prostranost, praktičnost i udobnost u vožnji. Starije generacije su poznate po velikoj modularnosti unutrašnjosti (klizna sjedala, brojni pretinci). Najveći nedostaci su elektronika kod II. generacije i specifični problemi s pojedinim motorima (1.9 dCi, 1.2 TCe).

    Vlasnici novijih modela (Scenic IV) hvale moderan dizajn, sigurnosne sustave i tihi rad motora, no napominju da je cijena originalnih dijelova i servisa viša nego prije.

    Zaključak

    Renault Scenic je i dalje jedan od najpraktičnijih obiteljskih automobila u svojoj klasi. Ako se pravilno održava, može pružiti dug vijek trajanja i udobnu vožnju. Ključni savjeti:

    • Birati motore s poznatom pouzdanošću (npr. 1.6 16V, 1.6 dCi, 1.3 TCe)
    • Redovito mijenjati ulje i filtere (posebno kod turbomotora)
    • Izbjegavati verzije s poznatim elektroničkim problemima bez provjere servisne povijesti
    • Kod kupnje rabljenog modela – obavezna dijagnostika i provjera motora na hladno

    Preporuka: Za kupce rabljenih vozila, Scenic III s 1.6 dCi motorom ili Scenic IV s 1.3 TCe su najbolji omjer cijene i kvalitete.