Državljani Bosne i Hercegovine za ulazak u Francusku trebaju vizu, osim u slučaju kratkih boravaka do 90 dana unutar 180 dana, kada mogu putovati bez vize zahvaljujući viznoj liberalizaciji unutar Schengenskog prostora. Za duži boravak, studiranje, rad ili spajanje obitelji, potrebna je odgovarajuća francuska viza.
Vrste viza za Francusku
- Turistička viza (kratkotrajna)
- Radna viza
- Studentska viza
- Viza za spajanje obitelji
- Dugotrajna boravišna viza (visa de long séjour)
Kako dobiti radnu vizu za Francusku?
Radna viza za Francusku zahtijeva prethodno odobrenje francuskog poslodavca i potvrdu o zapošljavanju. Proces uključuje:
- Potpisivanje ugovora s francuskim poslodavcem.
- Poslodavac šalje dokumente nadležnoj francuskoj administraciji (OFII).
- Nakon odobrenja, kandidat aplicira za vizu putem francuskog konzulata ili putem VFS Global centra u Sarajevu.
Kako dobiti turističku vizu za Francusku?
Za turističku vizu (ako planirate ostati dulje od 90 dana), potrebno je:
- Ispuniti obrazac zahtjeva za vizu.
- Pripremiti dokaz o financijskim sredstvima, rezervaciji smještaja i putnom osiguranju.
- Podnijeti zahtjev preko VFS Global centra u Sarajevu.
Ostale vrste viza
Ako planirate studirati u Francuskoj, morate imati pismo prihvata s francuske obrazovne institucije. Za spajanje obitelji, potrebni su dokumenti koji potvrđuju odnos s članom obitelji u Francuskoj. Dugotrajne vize omogućuju boravak duži od 90 dana i zahtijevaju dodatnu obradu i dokumentaciju.
Kako aplicirati za vizu?
Za sve vrste viza, aplikacije se podnose putem France-Visas portala, nakon čega se zakazuje termin u VFS Global centru u Sarajevu. Prilikom predaje zahtjeva, plaća se konzularna taksa i prilažu se svi potrebni dokumenti.
Kako otputovati u Francusku?
Za putovanje u Francusku preporučuje se let iz Sarajeva, Tuzle ili Zagreba prema Parizu, Lyonu ili Marseilleu. Prilikom ulaska u zemlju, francuske vlasti mogu zatražiti dokaz o svrsi putovanja i financijskim sredstvima.
Što trebamo znati o životu u Francuskoj?
Francuska je poznata po visokom životnom standardu, bogatoj kulturi i snažnoj pravnoj zaštiti radnika. Važno je poštivati lokalne zakone, poput obavezne registracije boravka, zdravstvenog osiguranja i poreznih obveza za one koji borave duže od 90 dana.
Odlazak na rad u Francusku
Mnogi državljani BiH odlaze raditi u Francusku, osobito u sektore građevine, ugostiteljstva i skrbi za starije osobe. Potražnja postoji i za visokokvalificirane radnike, posebno u IT sektoru i inženjeringu.
Preporučuje se da prije odlaska detaljno istražite sve uvjete te da se informirate putem službenih stranica Veleposlanstva Francuske u BiH ili portala France-Visas.