Uvoz automobila iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu (BiH) popularan je izbor zbog bogate ponude vozila, povoljnijih cijena i visoke kvalitete održavanja. Ipak, postupak uvoza zahtijeva dobro poznavanje pravila i propisa, kako bi se izbjegli nepotrebni troškovi i problemi. U nastavku donosimo korak-po-korak vodič o svemu što trebate znati.
Kupovina vozila u Njemačkoj
Kupovina vozila može se obaviti putem ovlaštenih auto-kuća, aukcija, privatnih osoba ili online platformi poput Mobile.de i Autoscout24.de. Prilikom odabira vozila, preporučljivo je fokusirati se na provjerene prodavače koji nude garanciju i kompletnu dokumentaciju. Kupovina od privatnih osoba može biti jeftinija, ali nosi više rizika vezanih za skrivena oštećenja i pravno stanje vozila.
Prije zaključenja kupovine, obavezno je provjeriti servisnu knjižicu, TÜV certifikat o tehničkoj ispravnosti, povijest vozila putem servisa kao što je CarVertical, te potvrditi Euro standard emisije vozila. Također, požljno je osobno pregledati vozilo ili angažirati stručnu osobu za inspekciju.
Dokumentacija potrebna za izvoz
Za izvoženje vozila iz Njemačke potrebno je prikupiti nekoliko ključnih dokumenata. To uključuje kupoprodajni ugovor ili fakturu, originalnu saobraćajnu dozvolu vozila (Fahrzeugbrief i Fahrzeugschein), COC dokument koji potvrđuje usklađenost s EU standardima, te izvozne tablice s odgovarajućim osiguranjem.
Posebnu pažnju treba obratiti na EUR.1 dokument ili Izjavu na fakturi. Ovi dokumenti omogućavaju oslobađanje od carine prilikom uvoza vozila u BiH, što značajno smanjuje ukupne troškove. Bez ovih dokumenata, bit ćete obvezni platiti carinu od 15% na vrijednost vozila.
Što je EUR.1 dokument ili Izjava na fakturi?
EUR.1 dokument potvrđuje da vozilo potječe iz Europske unije i time omogućava oslobođenje od plaćanja carine u BiH. Izdaje ga carinska služba u Njemačkoj uz dokaz o podrijetlu vozila. Ukoliko nije moguće pribaviti EUR.1 dokument, prodavač može na fakturi dati posebnu Izjavu o podrijetlu, što je prihvatljiv dokument za carinsku službu BiH.
Bez jednog od ovih dokumenata, vozilo se smatra “trećezemnim” proizvodom te se primjenjuje carina od 15%. Zato je važno unaprijed dogovoriti s prodavačem da pripremi potrebnu dokumentaciju prije izvoza.
Transport vozila do BiH
Nakon kupovine i pribavljanja izvozne dokumentacije, vozilo treba transportirati do Bosne i Hercegovine. Opcije su vlastita vožnja uz izvozne tablice i osiguranje ili korištenje šlepera, što je sigurnija opcija za vozila na većim udaljenostima ili ako nije moguće brzo obaviti registraciju izvoza.
Prilikom organiziranja transporta, preporučuje se angažiranje provjerenih transportnih kompanija koje mogu ponuditi osiguranje za vozilo u transportu. Troškovi transporta variraju, ovisno o udaljenosti, vrsti vozila i odabranoj kompaniji.
Postupak prijave na granici
Pri dolasku na granicu, potrebno je obaviti carinsku prijavu vozila. Dokumentacija koja se predaje uključuje kupoprodajni ugovor ili fakturu, izvozne dokumente, osiguranje i dokumente o podrijetlu vozila (EUR.1 ili Izjavu na fakturi).
Carinski službenici obavljaju fizički pregled vozila kako bi provjerili usklađenost vozila s dokumentacijom. Važno je imati sve originalne dokumente spremne kako bi postupak bio što brži i jednostavniji, te izbjeći dodatna zadržavanja ili troškove.
Carinjenje i obračun troškova
Nakon uspješne prijave na granici, slijedi carinski postupak. Ako imate EUR.1 dokument ili Izjavu na fakturi, carina se ne plaća. U suprotnom, carina iznosi 15% na fakturiranu vrijednost vozila. Carinska vrijednost uključuje cijenu vozila i troškove prijevoza do BiH granice.
PDV od 17% plaća se na ukupnu vrijednost (cijena vozila + transport + eventualna carina). Carinske obaveze plaćaju se prije nego što vozilo može biti preuzeto i nastaviti proceduru registracije.
Homologacija vozila u BiH
Homologacija je postupak kojim se provjerava tehnička usklađenost vozila s propisima Bosne i Hercegovine. Vozila koja imaju COC dokument (Certificate of Conformity) imaju jednostavniji proces jer se mogu brže prilagoditi lokalnim standardima.
Bez COC dokumenta, potrebno je izvršiti dodatna ispitivanja, što može povećati troškove i produžiti vrijeme registracije. Homologacija uključuje provjeru svjetlosne signalizacije, emisije plinova, sigurnosnih sustava i usklađenosti branika prema standardima BiH.
Registracija vozila
Nakon obavljene homologacije i carinjenja, vozilo se registrira u nadležnoj policijskoj upravi (MUP-u). Potrebno je obaviti tehnički pregled, platiti takse i poreze te osigurati vozilo kod jedne od registriranih osiguravateljskih kuća.
Troškovi registracije uključuju tehnički pregled (oko 100-200 KM), registracijske takse (ovisno o snazi motora) i polisu osiguranja. Također, ako vozilo ima motor iznad određene zapremine, plaća se dodatna taksa na luksuzna vozila.
Ostali mogući troškovi
Prilikom uvoza vozila mogu nastati i dodatni troškovi poput troškova izvozne tablice (oko 100-200 EUR), osiguranja za vrijeme transporta, šlepanja, te prevođenja dokumentacije na jedan od službenih jezika u BiH.
Osim toga, mogući su i troškovi sitnih popravaka i prilagodbi (npr. zamjena svjetlosne signalizacije, prilagodba branika) kako bi vozilo zadovoljilo tehničke standarde potrebne za registraciju u BiH.
Na što posebno paziti?
Pri kupovini vozila iz Njemačke, ključno je provjeriti stanje vozila, potvrditi podrijetlo radi izbjegavanja plaćanja carine te obratiti pažnju na Euro normu emisije. Vozila sa standardom nižem od Euro 5 mogu imati problema prilikom registracije.
Posebnu pažnju treba obratiti i na urednost dokumentacije, jer bilo kakvi nedostaci mogu dovesti do odbijanja uvoza ili dodatnih carinskih troškova. Savjetuje se i korištenje usluga carinskih agenata radi lakšeg i sigurnijeg postupka.
Sažetak
Uvoz automobila iz Njemačke u BiH može biti isplativ, ali zahtijeva temeljitu pripremu i dobru organizaciju. Najvažniji koraci uključuju provjeru vozila, osiguranje ispravne dokumentacije (posebno EUR.1 ili Izjave na fakturi), pravilno carinjenje, homologaciju i registraciju. Pažljivim planiranjem možete izbjeći nepotrebne troškove i uštedjeti vrijeme pri dovoženju svog novog vozila u Bosnu i Hercegovinu.