Zašto postoji ograničenje za unos gotovine? Unos gotovine preko granice u bilo koju državu podliježe određenim pravilima i ograničenjima, a razlog tome je sprječavanje pranja novca, financiranja terorizma i krijumčarenja. Bosna i Hercegovina, kao i većina zemalja, ima jasno definirana pravila koja se odnose na količinu novca koji fizičke osobe mogu unijeti bez prijave, te postupke koje je potrebno slijediti ukoliko se ta granica premaši.
Koliko novca se može unijeti bez prijave?
Svaka fizička osoba koja ulazi u Bosnu i Hercegovinu može unijeti do 10.000 KM (ili protuvrijednost u drugoj valuti) u gotovini, a da pritom nije dužna prijaviti taj iznos carinskim ili graničnim organima.
Važno je napomenuti da se ovdje radi o ukupnom iznosu novca koji osoba nosi sa sobom – uključujući i strane valute, čekove, putničke čekove, zlatnike ili druge oblike prenosivih vrijednosti.
Što ako nosite više od 10.000 KM?
U slučaju da putnik sa sobom nosi više od 10.000 KM ili protuvrijednost u drugoj valuti, dužan je prijaviti novac prilikom ulaska u BiH. Prijava se obavlja na graničnom prijelazu, prilikom kontrole od strane službenika Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) i Granične policije BiH.
Postupak prijave novca na granici
- Putnik treba jasno izjaviti da nosi iznos veći od 10.000 KM.
- Službenik carine pružit će obrazac za prijavu gotovine.
- Obrazac uključuje osnovne podatke: ime i prezime, broj putne isprave, točan iznos novca, valuta, svrha unosa i eventualno porijeklo novca.
- Nakon ispunjavanja obrasca, službenik će potvrditi prijavu i zadržati jedan primjerak u arhivi, dok drugi ostaje putniku kao dokaz.
Važna napomena: Prijava ne znači plaćanje poreza ili kazne
Prijava gotovine na granici ne znači da ćete morati platiti ikakav porez, carinu ili kaznu – osim ako se sumnja da novac potječe iz nelegalnih aktivnosti. Prijava služi isključivo u svrhu evidencije i kontrole kretanja kapitala u skladu sa zakonima o sprječavanju pranja novca.
Drugim riječima, osoba koja pravilno prijavi veći iznos gotovine neće imati nikakve negativne posljedice. U suprotnom, neprijavljivanje iznosa većeg od 10.000 KM može rezultirati:
- Oduzimanjem novca,
- Novčanom kaznom,
- Pokretanjem prekršajnog ili čak kaznenog postupka.
Primjeri i korisne preporuke
Primjer: Ukoliko putujete iz Njemačke u BiH i imate kod sebe 13.000 EUR, obavezni ste prijaviti taj iznos pri ulasku. U slučaju da ne izvršite prijavu, a službenici ga otkriju pri pregledu, može doći do zapljene dijela ili cijelog iznosa.
Preporučuje se da uvijek čuvate dokaz o porijeklu novca (npr. izvod iz banke, potvrda o prodaji imovine, donacija) kako biste u slučaju dodatne kontrole mogli opravdati posjedovanje većih iznosa.
Zaključak
Unos novca u Bosnu i Hercegovinu je dozvoljen, ali uz jasno definirane uvjete. Do 10.000 KM moguće je unijeti bez prijave, dok se veći iznosi moraju prijaviti graničnoj i carinskoj službi. Pravilna prijava štiti putnika od mogućih sankcija i pomaže u borbi protiv nezakonitog prometa kapitala. Zato – ako nosite više od dozvoljenog iznosa, prijavite ga bez straha, jer postupak je jednostavan, a ne povlači nikakve troškove ili posljedice za zakonite nositelje.