Kategorija: Auto moto

  • 1.4 TSI Motor – Detaljna Analiza Generacija EA111 i EA211

    1.4 TSI Motor – Detaljna Analiza Generacija EA111 i EA211

    1.4 TSI motor, razvijen od strane Volkswagen grupacije, predstavlja jedan od najrasprostranjenijih i najprepoznatljivijih pogonskih agregata u modernoj automobilskoj industriji. Od svog predstavljanja, ovaj motor je postao sinonim za kombinaciju snage, efikasnosti i relativno male zapremine, što ga čini idealnim izborom za širok spektar vozila, od kompaktnih gradskih automobila do obiteljskih limuzina i SUV-ova.

    Kroz svoje dvije glavne generacije, EA111 i EA211, 1.4 TSI je doživio značajne promjene i poboljšanja, prilagođavajući se sve strožim ekološkim normama i zahtjevima tržišta.

    Generacija EA111 – Pionir Kompaktnog Turbopunjenja

    Prva generacija 1.4 TSI motora, poznata pod internom oznakom EA111, predstavljena je sredinom 2000-ih. Ono što je ovu generaciju činilo posebnom bila je primjena napredne tehnologije direktnog ubrizgavanja goriva u kombinaciji s turbopunjačem, a u nekim verzijama čak i s dvostrukim punjenjem (turbo i kompresor).

    Ova konfiguracija omogućavala je impresivne performanse za motor te zapremine, nudeći snagu u rasponu od 122 KS do 185 KS, uz relativno nisku potrošnju goriva. Blok motora bio je od lijevanog željeza, a glava motora od aluminija.

    Prepoznatljivi Problemi i Iskustva Vlasnika (EA111)

    Iako je EA111 donio revoluciju u pogledu performansi i efikasnosti, s vremenom su se počeli javljati i određeni prepoznatljivi problemi koji su utjecali na reputaciju motora.

    Najčešći problem bio je istezanje lanca razvoda. Lanac, koji je trebao biti “doživotan”, često bi se istegnuo već nakon 60.000 do 100.000 kilometara, što je rezultiralo nepravilnim radom motora, povećanom bukom i, u najgorem slučaju, preskakanjem lanca i oštećenjem ventila. Zamjena lanca razvoda je skup zahvat.

    Drugi česti problemi uključivali su povećanu potrošnju ulja, posebno kod snažnijih verzija, te nakupljanje čađe na usisnim ventilima zbog direktnog ubrizgavanja.

    Također, bilo je izvještaja o problemima s turbopunjačem, posebno s aktuatorom wastegate ventila. Iskustva vlasnika su stoga bila podijeljena; dok su mnogi hvalili performanse, drugi su se suočavali s neočekivanim i skupim popravcima.

    Generacija EA211 – Evolucija i Poboljšanja

    Kao odgovor na probleme prve generacije i potrebu za daljnjim poboljšanjima, Volkswagen je 2012. godine predstavio potpuno redizajniranu generaciju 1.4 TSI motora, oznake EA211. Ova generacija predstavlja značajan korak naprijed u svakom pogledu.

    Ključne promjene uključuju prelazak na aluminijski blok motora, što je rezultiralo značajnim smanjenjem težine. Glava motora je također redizajnirana, a ispušna grana je integrirana u glavu motora, što doprinosi bržem zagrijavanju motora i boljoj termalnoj učinkovitosti. Najvažnija promjena, s aspekta pouzdanosti, bila je zamjena lanca razvoda zupčastim remenom.

    Osim toga, motor je dobio poboljšani sustav hlađenja, optimizirane klipove i klipnjače, te napredniji sustav upravljanja motorom. Sve ove promjene rezultirale su ne samo smanjenjem težine i poboljšanom efikasnošću, već i znatno većom pouzdanošću.

    Pouzdanost i Iskustva Vlasnika (EA211)

    Generacija EA211 je uvelike riješila glavne probleme koji su mučili prethodnika. Prelazak na zupčasti remen eliminirao je problem istezanja lanca, a općenito je motor konstruiran s naglaskom na dugotrajnost i smanjene troškove održavanja. Iskustva vlasnika su znatno pozitivnija; motori su tiši, uglađeniji u radu i manje skloni kvarovima. Potrošnja ulja je smanjena na normalne razine, a problemi s turbopunjačem su rjeđi. Iako nijedan motor nije savršen, EA211 se pokazao kao znatno pouzdaniji i ekonomičniji izbor u usporedbi s EA111.

    Veliki Servis na 1.4 TSI Motoru

    Intervali velikog servisa ovise o generaciji motora. Za EA111 motore s lancem, veliki servis ne uključuje zamjenu lanca razvoda u redovnom intervalu, već se lanac mijenja po potrebi, odnosno kada se pojave simptomi istezanja (zveckanje, nepravilan rad). Preporuka je provjeravati stanje lanca svakih 60.000 km. Ako se mijenja lanac, tada se mijenja cijeli set: lanac, zatezači, klizači i zupčanici.

    Za EA211 motore sa zupčastim remenom, veliki servis je ključan i obično se radi na intervalima od 90.000 do 120.000 kilometara ili svakih 5-6 godina, ovisno o preporuci proizvođača i uvjetima vožnje. Tom prilikom se obavezno mijenja kompletan set zupčastog remena (remen, natezači, klizači) te vodena pumpa, jer se ona pokreće istim remenom.

    Također se preporučuje zamjena svjećica, filtera zraka, goriva i kabine, te pregled svih ostalih vitalnih komponenti.

    Zupčasti Remen ili Lanac?

    Ovo je ključna razlika između dvije generacije:

    • Generacija EA111 koristi razvodni lanac. Iako su lanci teoretski dugotrajniji, kod ove generacije su se pokazali problematičnima zbog istezanja i potrebe za zamjenom.
    • Generacija EA211 koristi zupčasti remen. Ova promjena je donijela veću pouzdanost i predvidivost održavanja, s jasnim intervalima zamjene remena.

    Preporučeno Motorno Ulje

    Za 1.4 TSI motore, Volkswagen grupacija preporučuje motorna ulja koja zadovoljavaju specifikacije VW 504 00 / 507 00 (tzv. LongLife III ulja) za vozila s produženim servisnim intervalima (do 30.000 km ili 2 godine). Za vozila s fiksnim servisnim intervalima (15.000 km ili 1 godina), preporučuju se ulja sa specifikacijama VW 502 00 / 505 00.

    Uvijek je važno koristiti ulje ispravne viskoznosti (npr. 5W-30 ili 0W-30) i specifikacije koju propisuje proizvođač za konkretan model i godinu proizvodnje. Redovita i pravovremena izmjena ulja ključna je za dugovječnost i pouzdanost motora, posebno kod turbopunjenih agregata.

    Zaključak

    1.4 TSI motor je, kroz svoje dvije generacije, prošao značajan razvojni put. Dok je generacija EA111 donijela impresivne performanse, bila je opterećena određenim konstrukcijskim nedostacima, prvenstveno problemima s lancem razvoda. S druge strane, generacija EA211 predstavlja značajno poboljšanje u svakom pogledu, nudeći veću pouzdanost, manju težinu i bolju efikasnost zahvaljujući nizu inženjerskih inovacija, uključujući prelazak na zupčasti remen.

    Pri kupnji rabljenog vozila s 1.4 TSI motorom, preporučuje se dati prednost modelima s EA211 motorom (proizvedenim od 2012. godine nadalje). Bez obzira na generaciju, redovito i kvalitetno održavanje, korištenje preporučenog ulja i pridržavanje servisnih intervala ključni su za dugovječnost i zadovoljstvo vlasnika ovim popularnim motorom.

  • 1.5 TSI Motor VW Grupacije: Detaljan Pregled i Iskustva

    1.5 TSI Motor VW Grupacije: Detaljan Pregled i Iskustva

    VW grupacija je s 1.5 TSI motorom, poznatim pod internom oznakom EA211 evo, predstavila nasljednika popularnog 1.4 TSI agregata. Ovaj četverocilindrični benzinski motor s turbopunjačem dizajniran je s fokusom na učinkovitost, smanjenu potrošnju goriva i niže emisije štetnih plinova, istovremeno zadržavajući agilnost i performanse koje vozači očekuju.

    Verzija o kojoj govorimo koristi zupčasti remen za pogon bregastih osovina, što je ključna razlika u odnosu na neke prethodne motore koji su koristili lanac.

    Motor je opremljen naprednim tehnologijama kao što su ACT (Active Cylinder Technology) sustav deaktivacije cilindara, VTG (Variable Turbine Geometry) turbopunjač za optimalan odziv u cijelom rasponu okretaja, te Millerov ciklus izgaranja koji dodatno doprinosi smanjenju potrošnje goriva.

    Modeli i Dostupnost

    Motor 1.5 TSI brzo je postao standardni pogonski agregat u širokom spektru modela unutar VW grupacije. Njegova svestranost omogućila je ugradnju u kompaktne automobile, obiteljske limuzine i SUV-ove. Prvi put je predstavljen oko 2017. godine i od tada se ugrađivao u brojne popularne modele. Među najpoznatijima su:

    • Volkswagen: Golf (VII i VIII generacija), Tiguan, Passat, T-Roc, Arteon, Polo.
    • Škoda: Octavia, Karoq, Kodiaq, Superb, Scala, Kamiq.
    • SEAT: Leon, Ateca, Arona, Tarraco, Ibiza.
    • Audi: A1, A3, Q2, Q3.

    Dostupan je bio u različitim varijantama snage, najčešće s 130 KS (96 kW) i 150 KS (110 kW), nudeći tako opcije za različite potrebe vozača.

    Trajnost i Iskustvo u Vožnji

    U vožnji se 1.5 TSI motor pokazao kao iznimno uglađen i elastičan agregat. Zahvaljujući VTG turbopunjaču, nudi dobar okretni moment već pri niskim okretajima, što rezultira živahnom vožnjom u gradskim uvjetima i sigurnim pretjecanjima na otvorenoj cesti.

    Sustav deaktivacije cilindara (ACT) radi gotovo neprimjetno, isključujući dva cilindra pri manjim opterećenjima i brzinama, čime se značajno smanjuje potrošnja goriva, posebno u mješovitoj vožnji. Potrošnja je općenito vrlo konkurentna, često niža od očekivane za motor ove snage.

    Što se tiče trajnosti, uz redovito i pravilno održavanje, 1.5 TSI se pokazao kao pouzdan motor. Njegova konstrukcija s zupčastim remenom, za razliku od nekih prethodnika s problematičnim lancima, ulijeva više povjerenja, pod uvjetom da se remen mijenja u propisanim intervalima.

    Potencijalni Nedostaci i Česti Kvarovi

    Iako je 1.5 TSI općenito dobar motor, nije bez mana. Jedan od najčešće spominjanih problema, posebno kod ranijih verzija, je takozvani “kangarooing” efekt ili cukanje pri niskim okretajima, posebno pri kretanju ili vožnji u koloni. Ovaj problem je uglavnom softverske prirode i VW je izdao ažuriranja softvera koja su u većini slučajeva riješila ili značajno ublažila problem.

    Drugi potencijalni problem može biti povezan s VTG turbopunjačem, iako su kvarovi relativno rijetki. Kao i kod svih modernih turbobenzinaca s direktnim ubrizgavanjem, nakupljanje čađe na usisnim ventilima može biti problematično na duge staze, iako je kod 1.5 TSI motora to manje izraženo nego kod nekih starijih generacija.

    Potrošnja ulja je obično unutar prihvatljivih granica, ali uvijek je preporučljivo redovito provjeravati razinu ulja. Problemi sa sustavom ACT su izuzetno rijetki, ali mogu se dogoditi, obično manifestirajući se kroz nepravilan rad motora ili greške na instrument ploči.

    Servisiranje i Održavanje

    Pravilno servisiranje ključno je za dugovječnost 1.5 TSI motora. VW grupacija nudi fleksibilne servisne intervale (LongLife servis) koji mogu ići do 30.000 km ili dvije godine, ovisno o stilu vožnje i uvjetima. Međutim, mnogi stručnjaci i iskusni vozači preporučuju skraćivanje intervala izmjene ulja na svakih 10.000 do 15.000 km ili jednom godišnje, pogotovo ako se vozilo često koristi u gradskoj vožnji ili na kratkim relacijama.

    Za motorno ulje, proizvođač preporučuje ulja koja zadovoljavaju VW specifikacije 508 00 / 509 00 (obično 0W-20 viskoznosti) za najnovije verzije motora, dok starije verzije mogu koristiti i ulja po VW 504 00 / 507 00 specifikaciji (npr. 5W-30). Uvijek provjerite priručnik vozila za točnu specifikaciju.

    Zamjena zupčastog remena je kritična stavka održavanja. Prema VW-u, interval zamjene je obično 210.000 km, bez vremenskog ograničenja, ali preporučuje se vizualni pregled nakon 120.000 km. Mnogi mehaničari savjetuju zamjenu remena i pripadajućih dijelova (natezači, vodena pumpa) između 150.000 i 180.000 km, pogotovo ako se vozilo koristi u težim uvjetima.

    Zamjenski Dijelovi – Kvaliteta i Povoljnost

    Kada je riječ o zamjenskim dijelovima, tržište nudi širok izbor kvalitetnih, a povoljnijih alternativa originalnim dijelovima.

    Za filtere (ulja, zraka, goriva, kabine) preporučuju se renomirani proizvođači poput Mann-Filter, Bosch, Mahle, Hengst.

    Svjećice su ključne za pravilan rad motora, a Bosch, NGK i Denso su provjereni izbori.

    Za kočione komponente (diskovi i pločice), ATE, Brembo, Textar, Ferodo nude odličan omjer cijene i kvalitete.

    Dijelovi ovjesa (amortizeri, opruge, ležajevi) mogu se pronaći od proizvođača kao što su Sachs, KYB, Bilstein.

    Prilikom zamjene zupčastog remena, preporučuje se kupnja kompleta (remen, natezači, vodena pumpa) od proizvođača kao što su Continental, Gates ili SKF, koji su često dobavljači i za prvu ugradnju.

    Uvijek je važno osigurati da zamjenski dijelovi odgovaraju specifikacijama proizvođača vozila kako bi se osigurala optimalna funkcionalnost i sigurnost.

    Zaključak

    VW 1.5 TSI motor s zupčastim remenom predstavlja značajan korak naprijed u razvoju benzinskih motora VW grupacije. Njegova kombinacija performansi, učinkovitosti i naprednih tehnologija čini ga vrlo privlačnim izborom.

    Iako su postojali početni problemi s “cukanjem”, oni su uglavnom riješeni softverskim ažuriranjima. Uz redovito i pravilno održavanje, posebno s naglaskom na kvalitetno ulje i pravovremenu zamjenu zupčastog remena, ovaj motor nudi visoku razinu pouzdanosti i trajnosti.

    Za vozače koji traže moderan, štedljiv i agilan motor, 1.5 TSI je svakako preporuka, pod uvjetom da se pridržavaju preporuka za održavanje i koriste kvalitetne zamjenske dijelove.

  • Ford Focus Mk IV 2.0 EcoBlue: Moćni dizelaš za duge pruge

    Ford Focus Mk IV 2.0 EcoBlue: Moćni dizelaš za duge pruge

    Ako tražite Ford Focus četvrte generacije koji bez napora guta kilometre na autocesti, vuče prikolicu ili jednostavno nudi onaj klasični osjećaj snage pod papučicom gasa, onda je 2.0 EcoBlue motor prava adresa.

    Ovaj motor, također dio nove “Panther” obitelji, predstavlja vrh ponude dizelaša u ovom modelu (ne računajući ST verziju, iako je i ona 2.0). U nastavku donosimo detaljnu analizu i ključne razlike u odnosu na manjeg 1.5 brata.

    Kakav je motor 2.0 EcoBlue i koliko je pouzdan?

    Riječ je o četverocilindričnom turbo dizelskom motoru zapremine 2.0 litre. U “običnim” verzijama Focusa (Titanium, ST-Line, Vignale) najčešće dolazi sa 150 KS i 370 Nm okretnog momenta. Postoji i jača verzija u Focusu ST (dizel) koja razvija 190 KS i 400 Nm.

    Pouzdanost: 2.0 EcoBlue je robustan stroj. Budući da se radi o većoj zapremini koja razvija snagu s manje napora nego manji motori, mehanički je vrlo izdržljiv. Nema problema s pregrijavanjem ili pucanjem blokova. Međutim, kao i svaki moderni Euro 6d dizel, njegova “Ahilova peta” su ekološki sustavi (AdBlue, DPF, EGR) koji mogu biti skupi za održavanje na velikim kilometražama.

    Velika usporedba: 2.0 EcoBlue vs. 1.5 EcoBlue

    Mnogi kupci dvoje između ova dva motora. Evo ključnih razlika koje morate znati:

    • Snaga i Moment: 2.0 ima značajno više momenta (370 Nm vs 300 Nm). To se osjeti pri pretjecanjima i vožnji pod opterećenjem.
    • Ovjes (Jako važno!): Focus s 2.0 EcoBlue motorom standardno dolazi s Multi-link stražnjim ovjesom. Focus 1.5 EcoBlue u jeftinijim paketima opreme često dolazi s polukrutom osovinom (torzionkom). Multi-link nudi puno bolju udobnost i ležanje na cesti.
    • Razvodni mehanizam: Ovo je najveća tehnička razlika (vidi niže).

    Lanac ili remen? (Ključna razlika)

    Ovdje 2.0 EcoBlue gubi bitku u smislu jednostavnosti održavanja u odnosu na 1.5 verziju.

    Dok manji 1.5 EcoBlue ima lanac, 2.0 EcoBlue koristi ZUPČASTI REMEN.

    I ne samo to – koristi dva remena:

    1. Glavni zupčasti remen (suhi) koji pokreće bregaste osovine.
    2. Remen uljne pumpe (mokri/belt-in-oil) koji se nalazi unutar kartera.

    Zamjena remena na 2.0 EcoBlue motoru je složeniji i skuplji zahvat nego kod starih 2.0 TDCi motora, i to je trošak na koji morate računati oko 200.000 km (ili ranije, prema preporuci servisera).

    Servisni intervali i motorno ulje

    Servisni intervali

    Proizvođač navodi interval od 30.000 km ili 2 godine. Zaboravite to.
    S obzirom na prisutnost “mokrog” remena uljne pumpe i osjetljivih hidrauličkih podizača ventila, ulje trebate mijenjati svakih 10.000 do 15.000 km. Čisto ulje je presudno za dugovječnost remena uljne pumpe.

    Koje ulje koristiti?

    Specifikacija je drugačija nego za 1.5 motor!

    • Specifikacija: Ford WSS-M2C950-A
    • Gradacija: 0W-30

    Slabe točke i prednosti

    Što je dobro (Prednosti)

    • Performanse: Motor puca od snage. 370 Nm je ozbiljna brojka, auto “leti” uzbrdo.
    • Kultura rada: Vrlo je miran i tiši od 1.5 verzije pri visokim brzinama.
    • Potrošnja: S obzirom na snagu, potrošnja je smiješna. Na otvorenoj cesti troši oko 5-5.5 litara.

    Slabe karike (Mane)

    • AdBlue injektori: Znaju se začepiti kristaliziranom ureom, što dovodi do greške motora i nemogućnosti paljenja nakon određenog broja kilometara.
    • Cijena velikog servisa: Zbog kompliciranog sustava remenja, veliki servis je skuplji nego na 1.5 motoru.
    • Injektori goriva: Na ranijim serijama Panther motora (2018/2019) zabilježeni su slučajevi kvara injektora.

    Mjenjači: Ručni ili Automatski?

    1. Ručni mjenjač (6 brzina)

    Robustan i precizan. Ako volite voziti, ovo je odličan izbor jer vam daje potpunu kontrolu nad velikim okretnim momentom. Očekujte zamjenu dvomasenog zamašnjaka na većim kilometražama.

    2. Automatski mjenjač (8 brzina)

    Uz 2.0 EcoBlue motor, ovaj mjenjač (rotacijski gumb) dolazi do punog izražaja.

    • Komfor: Budući da 2.0 motor ima puno momenta, mjenjač ne mora stalno “šaltati” niže kao kod 1.5 verzije, pa je vožnja glađa.
    • Održavanje: Zamjena ulja u mjenjaču svakih 60.000 km je obavezna za dugovječnost.

    Zaključak: Koji je najbolji izbor?

    Ford Focus 2.0 EcoBlue je automobil za “power user-e”.

    Ako većinu vremena provodite na autocesti, vučete prikolicu ili jednostavno želite automobil koji ima neovisni (multi-link) ovjes i vrhunska međuubrzanja, 2.0 je bolji izbor od 1.5, unatoč tome što ima zupčasti remen umjesto lanca.

    Najbolja konfiguracija: Verzija od 150 KS s 8-stupanjskim automatikom. To je idealna krstarica koja nudi udobnost limuzine više klase u kompaktnom pakiranju.

  • Ford Focus Mk IV 1.5 EcoBlue: Sve o pouzdanosti novog dizelaša

    Ford Focus Mk IV 1.5 EcoBlue: Sve o pouzdanosti novog dizelaša

    Kada je Ford lansirao četvrtu generaciju Focusa, napravio je veliki rez i u dizelskoj ponudi. Legendarna oznaka TDCi otišla je u povijest, a zamijenili su je novi EcoBlue motori. Ovdje se fokusiramo na najčešći izbor u Hrvatskoj – 1.5 EcoBlue (Panther) motor.

    Za razliku od benzinskih varijanti koje su izgubile jedan cilindar, ovaj dizelaš je zadržao četiri cilindra. U nastavku donosimo detaljnu analizu njegove pouzdanosti, održavanja i tehničkih karakteristika.

    Kakav je motor 1.5 EcoBlue (Panther)?

    Ovo je potpuno novi motor razvijen unutar Forda (kodnog imena “Panther”), koji je zamijenio stare 1.5 i 1.6 TDCi motore (koji su bili razvijeni u suradnji s PSA grupacijom). Dolazi najčešće u dvije verzije snage:

    • 95 KS (300 Nm)
    • 120 KS (300 Nm)

    Pouzdanost: Generalno, 1.5 EcoBlue se pokazao kao vrlo pouzdan i robustan motor, mehanički jači od svog prethodnika. Dizajniran je da zadovolji stroge Euro 6d-TEMP norme, što znači da je prepun moderne tehnologije za pročišćavanje ispušnih plinova, ali je sama baza motora čvrsta.

    Lanac ili remen? (Velika prednost)

    Ovo je pitanje koje najviše zanima kupce rabljenih vozila. Za razliku od starih TDCi motora koji su koristili zupčasti remen, ili benzinskih EcoBoost motora s mokrim remenom, 1.5 EcoBlue donosi sjajnu vijest:

    Motor 1.5 EcoBlue koristi LANAC za pogon bregastih osovina.

    To znači da nema skupih servisa zamjene zupčastog remena na 150.000 ili 200.000 km. Lanac je predviđen za dugi vijek trajanja i rijetko stvara probleme, što je ogromna prednost ovog motora u odnosu na konkurenciju.

    Servisni intervali i održavanje

    Servisni intervali

    Ford službeno navodi interval od 30.000 km ili 2 godine (ovisno o tržištu). Međutim, praksa je pokazala da je to predugo za moderan dizel s osjetljivim sustavom ubrizgavanja i DPF-om.

    Preporuka stručnjaka: Ulje i filter mijenjajte svakih 10.000 do 15.000 km ili jednom godišnje. To je ključ dugovječnosti turba i lanca.

    Koje ulje koristiti?

    Zbog novih ekoloških normi i smanjenja trenja, ovaj motor koristi izuzetno rijetko ulje:

    • Specifikacija: Ford WSS-M2C952-A1
    • Gradacija: 0W-20

    Korištenje gušćeg ulja može naštetiti sustavu podmazivanja i DPF filteru.

    Slabe točke i prednosti

    Što je dobro (Prednosti)

    • Potrošnja: Ovo je pravi štediša. Na otvorenoj cesti troši ispod 4 litre, a prosjek se lako drži oko 5 litara.
    • Moment: Verzija od 120 KS nudi 300 Nm okretnog momenta, što osigurava odlična međuubrzanja i laganu vožnju autocestom.
    • Tišina: Motor je znatno tiši i mirniji od starih 1.5 TDCi modela.

    Slabe karike (Mane)

    • AdBlue sustav: Kao i svi moderni dizeli, i ovaj ovisi o AdBlue tekućini. Najčešći kvarovi vezani su uz grijač AdBlue spremnika ili kristalizaciju uree na injektoru. Rješenje je korištenje kvalitetnog AdBlue-a i povremena vožnja otvorenom cestom.
    • DPF filter: Nije pogodan za isključivo gradsku vožnju (kreni-stani). Ako vozite samo kratke relacije, DPF će se brzo začepiti.
    • NOx senzori: Senzori dušikovih oksida su osjetljivi i skuplji za zamjenu.

    Mjenjači: Ručni ili Automatski?

    1. Ručni mjenjač (6 brzina)

    Precizan, pouzdan i ugodan za korištenje. Kao i kod svakog dizelaša, ima dvomaseni zamašnjak koji je potrošni dio (obično traje oko 150.000 – 200.000 km ovisno o stilu vožnje).

    2. Automatski mjenjač (8 brzina)

    Focus Mk IV koristi moderni 8-stupanjski automatski mjenjač s pretvaračem momenta (upravlja se rotacijskim kotačićem).

    • Pouzdanost: Vrlo dobra. Puno bolji od starog Powershifta s dvostrukom spojkom.
    • Održavanje: Zamjena ulja preporučuje se svakih 60.000 km.
    • Dojam: Glatko mijenja brzine i odlično se slaže s dizelskim motorom jer iskorištava moment.

    Zaključak i savjet za kupnju

    Ford Focus Mk IV s 1.5 EcoBlue motorom je izvrstan izbor za vozače koji rade puno kilometara (20.000+ km godišnje). Mehanički je vrlo pouzdan, a činjenica da ima lanac umjesto remena smanjuje troškove velikog servisa.

    Najbolja kombinacija: Verzija od 120 KS s automatskim mjenjačem pruža savršen balans udobnosti i ekonomičnosti. Izbjegavajte ovaj motor samo ako vozite isključivo kratke gradske relacije (do posla i vrtića), jer ćete imati problema s DPF-om i AdBlue sustavom – u tom slučaju, 1.0 EcoBoost benzinac je bolja opcija.

  • Ford Focus Mk IV ST 2.3 EcoBoost: Vodič kroz pouzdanost i održavanje

    Ford Focus Mk IV ST 2.3 EcoBoost: Vodič kroz pouzdanost i održavanje

    Kada spomenemo motor 2.3 EcoBoost u kontekstu Ford Focusa četvrte generacije (Mk IV), zapravo govorimo o modelu Focus ST. Ovo nije običan obiteljski kompakt, već punokrvni “hot hatch” s 280 konjskih snaga.

    Ovaj motor je “de-tunirana” i modernizirana verzija zvijeri koja je pokretala prethodni Focus RS i Ford Mustang. U nastavku donosimo detaljan pregled ovog agregata.

    Kakav je motor 2.3 EcoBoost i koliko je pouzdan?

    Riječ je o četverocilindričnom (I4) turbo benzincu zapremine 2.3 litre. Za razliku od manjih 1.0 i 1.5 motora, ovo je konstrukcijski sasvim drugačiji stroj s aluminijskim blokom i glavom te Twin-Scroll turbopunjačem.

    Pouzdanost: Motor 2.3 EcoBoost u Focusu Mk IV smatra se vrlo pouzdanim i robusnim. Ford je naučio lekcije iz prošlosti (problemi s brtvom glave na ranim Focus RS modelima) te je ovaj motor konstrukcijski ojačan. Nema fatalnih serijskih grešaka.

    Tehnologija “Anti-lag”

    Jedna od posebnosti ovog motora u Focusu ST je “anti-lag” tehnologija preuzeta iz Forda GT i F-150 Raptora. Kada podignete nogu s gasa u Sport ili Track modu, sustav drži leptir gasa otvorenim, a prekida ubrizgavanje goriva. To omogućuje turbu da se i dalje vrti, osiguravajući trenutni odaziv na gas čim ga ponovno pritisnete.

    Raspored snage i momenta

    Ovdje ovaj motor briljira. Brojke su impresivne:

    • Snaga: 280 KS (pri 5500 okretaja).
    • Moment: 420 Nm (dostupno već od 3000 do 4000 okretaja).

    U praksi: Motor je izuzetno elastičan. Zahvaljujući velikom obujmu i Twin-Scroll turbu, nema velike “turbo rupe”. Vuče snažno iz niskih okretaja, a u srednjem režimu rada pruža brutalna međuubrzanja. To je motor koji se na autocesti osjeća jednako moćno kao i na zavojitoj cesti.

    Lanac ili remen?

    Za razliku od manjih EcoBoost motora koji kombiniraju lance i remenje u ulju, 2.3 EcoBoost koristi provjereno rješenje:

    Pogon razvoda je na LANAC.
    Lanac je robustan i predviđen da traje cijeli radni vijek vozila, pod uvjetom da se ulje redovito mijenja.

    Servisni intervali i održavanje

    Servisni intervali

    Iako Ford može navesti dulje intervale (npr. 20.000 ili 30.000 km), s obzirom na to da je ovo sportski motor koji se često vozi agresivnije, stroga preporuka je:

    • Izmjena ulja: Svakih 8.000 do 10.000 km ili jednom godišnje.
    • Svjećice: Mijenjati češće nego kod običnih auta, svakih 40.000 – 50.000 km.

    Koje ulje koristiti?

    Za Focus ST s 2.3 motorom potrebna su visokokvalitetna sintetička ulja. Ford obično propisuje:

    • Specifikacija: WSS-M2C948-B (ili novija WSS-M2C961-A1 ovisno o godini proizvodnje).
    • Gradacija: Najčešće 5W-30 ili 0W-30.

    Savjet: Uvijek provjerite točnu oznaku u knjižici vozila jer kriva gradacija može utjecati na rad turba i varijabilnog razvoda.

    Slabe točke i prednosti

    Što je dobro (Prednosti)

    • Performanse: Eksplozivna snaga i ogroman moment.
    • Tuning potencijal: Ovaj motor lako podnosi podizanje snage (remap) na 300+ KS bez mehaničkih izmjena.
    • Zvuk: Iako je zvuk djelomično pojačan kroz zvučnike u kabini, motor ima karakterističan dubok i moćan ton, uz pucketanje iz ispuha u Sport modu.
    • eLSD: Motor je uparen s elektronski kontroliranim diferencijalom s ograničenim proklizavanjem (špera), što mu omogućuje da prenese tih 280 KS na cestu iznenađujuće učinkovito.

    Slabe karike (Mane)

    • Potrošnja goriva: Ovo nije štedljiv auto. U gradu računajte na 10-13 litara, a kod agresivne vožnje i znatno više.
    • LSPI (Low Speed Pre-Ignition): Kao i svi jaki turbo motori s direktnim ubrizgavanjem, osjetljiv je na “gušenje” u visokom stupnju prijenosa na niskim okretajima. Nemojte stiskati pun gas na 1500 okretaja u 6. brzini – to uništava klipove. Spustite u nižu brzinu!
    • Plastični dijelovi hlađenja: Kućišta termostata i crijeva znaju biti slaba točka na svim modernim Fordovima.

    Mjenjači: Ručni ili Automatski?

    Uz 2.3 EcoBoost u Focusu ST dolaze dvije opcije mjenjača:

    1. Ručni mjenjač (6 brzina) – “Za puriste”

    Ovo je jedan od najboljih ručnih mjenjača na tržištu.

    • Prednosti: Kratak i precizan hod ručice. Ima Rev-Matching funkciju (automatski međugas pri šaltanju u nižu) koja radi savršeno.
    • Održavanje: Ulje mijenjati svakih 80.000 – 100.000 km.

    2. Automatski mjenjač (7 brzina)

    Važno: Ovo NIJE isti 8-stupanjski mjenjač kao u dizelima ili slabijim benzincima. Ovo je 7-stupanjski automatik (pretvarač momenta) prilagođen za visoki okretni moment.

    • Prednosti: Vrlo brz za klasični automatik, udoban u gužvama, ima polugice na volanu.
    • Mane: Nije toliko oštar na stazi kao DSG mjenjači, ali je pouzdaniji.
    • Održavanje: Obavezna zamjena ulja svakih 60.000 km.

    Zaključak: Koji odabrati?

    Ford Focus ST s 2.3 EcoBoost motorom je fantastičan automobil. Ako kupujete ovaj auto, kupujete ga zbog osmijeha na licu, a ne zbog ekonomičnosti.

    Najbolji izbor: Ako želite pravi vozački doživljaj, tražite primjerak s ručnim mjenjačem. Taj mjenjač izvlači maksimum karaktera iz 2.3 motora i čini vožnju nezaboravnom. Motor je pouzdan, lanac je trajan, a jedini pravi trošak bit će gorivo i gume.

  • Ford Focus Mk IV 1.5 Ti-VCT: Posljednji mohikanac atmosferskih motora

    Ford Focus Mk IV 1.5 Ti-VCT: Posljednji mohikanac atmosferskih motora

    U svijetu kojim dominiraju turbo motori, Ford Focus četvrte generacije (Mk IV) nudio se i s jednim “starim znancem” u novom ruhu – atmosferskim benzincem 1.5 Ti-VCT. Iako dijeli zapreminu s jačim EcoBoost modelima, ovo je potpuno drugačija zvijer.

    Ovaj motor je namijenjen vozačima koji cijene jednostavnost i dugovječnost iznad performansi. U nastavku donosimo detaljnu analizu ovog rijetkog, ali zanimljivog motora.

    Kakav je motor 1.5 Ti-VCT i koliko je pouzdan?

    Riječ je o trocilindričnom (I3) benzinskom motoru iz obitelji “Dragon”, ali za razliku od EcoBoost verzija, ovaj motor nema turbopunjač. Obično razvija 123 KS (91 kW).

    Pouzdanost: Ovo je vjerojatno najpouzdaniji motor u ponudi Focusa Mk IV. Razlozi su jednostavni:

    • Nema turbopunjača (nema kvara turba).
    • Nema intercoolera ni visokotlačnih crijeva koja mogu puknuti.
    • Koristi Port Fuel Injection (PFI) – ubrizgavanje goriva u usisnu granu. Ovo je ključna prednost jer gorivo ispire usisne ventile, pa ovaj motor nema problema s nakupljanjem čađe (karbonizacijom) kao EcoBoost modeli s direktnim ubrizgavanjem.

    Raspored snage i momenta

    Ovdje se najviše osjeti razlika u odnosu na turbo motore. Dok EcoBoost “puca” od snage već na 1500 okretaja, 1.5 Ti-VCT ima:

    • Snagu: 123 KS (dovoljno za normalnu vožnju).
    • Okretni moment: Oko 150 Nm, i to tek na visokih 4000-4500 okretaja.

    U praksi: Motor je linearan i uglađen, ali “lijen” na niskim okretajima. Da biste obavili pretjecanje ili svladali uzbrdicu, morate ga “vrtjeti” u visoke okretaje i često mijenjati brzine. Nije za vozače koji vole nagla ubrzanja.

    Lanac ili remen?

    Konstrukcijski je sličan EcoBoost braći:

    • Bregaste osovine: Pogonjene su LANCEM. To je trajno rješenje.
    • Uljna pumpa: Pogonjena je “mokrim remenom” (remen potopljen u ulju).

    Iako je motor jednostavan, prisustvo mokrog remena uljne pumpe znači da i dalje morate paziti na specifikaciju ulja kako se remen ne bi oštetio.

    Servisni intervali i održavanje

    Servisni intervali

    Ford propisuje 30.000 km ili 2 godine. S obzirom na to da ovaj motor manje napreže ulje od turbo verzija, on bolje podnosi dulje intervale, ali struka i dalje savjetuje oprez:

    Preporučeni interval: Svakih 15.000 km ili 1 godina.
    Redovita izmjena čuva mokri remen uljne pumpe i varijabilni razvod ventila (Ti-VCT).

    Koje ulje koristiti?

    Proizvođač strogo preporučuje:

    • Specifikacija: Ford WSS-M2C948-B
    • Gradacija: 5W-20

    Slabe točke i prednosti

    Što je dobro (Prednosti)

    • Jednostavnost: Manje dijelova koji se mogu pokvariti (nema turba, GPF filtera na nekim tržištima, jednostavnije ubrizgavanje).
    • Čistoća ventila: Zbog PFI ubrizgavanja, ventili ostaju čisti cijeli životni vijek.
    • Troškovi: Jeftinije održavanje od EcoBoost i dizel motora.
    • Zvuk: Pri visokim okretajima ima zanimljiv, grlen zvuk tri cilindra.

    Slabe karike (Mane)

    • Nedostatak momenta: Zahtijeva puno rada mjenjačem. Pretjecanja traju duže.
    • Potrošnja pod opterećenjem: Ako ga gazite da bi išao brzo, trošit će više od turbo benzinca jer ga morate tjerati u visoke okretaje.
    • Mokri remen uljne pumpe: I dalje potencijalna točka kvara ako se zanemari ulje.

    Mjenjači: Ručni ili Automatski?

    S ovim motorom najčešće dolaze dvije opcije:

    1. Ručni mjenjač (6 brzina) – NAJBOLJI IZBOR

    Ovo je apsolutna preporuka za ovaj motor. Budući da motoru fali okretnog momenta, ručni mjenjač vam omogućuje da sami birate stupanj prijenosa i držite motor u zoni gdje ima snage (iznad 3500 okretaja) prije pretjecanja. Također, održavanje je minimalno (zamjena ulja na 120.000 km).

    2. Automatski mjenjač (6 brzina)

    Za razliku od EcoBoost modela koji su dobili noviji 8-stupanjski mjenjač, 1.5 Ti-VCT je često uparen sa starijim, ali pouzdanim 6-stupanjskim automatikom (klasični pretvarač momenta).

    • Mana: Automatik dodatno “pojede” dio snage i momenta, pa auto s ovom kombinacijom djeluje dosta sporo i tromo. Preporučuje se samo za izrazito smirene vozače.
    • Održavanje: Zamjena ulja svakih 60.000 km.

    Što ljudi kažu?

    Vlasnici ovaj motor opisuju kao “nepoderiv, ali spor”. Idealan je za gradsku vožnju i ravne otvorene ceste. Na autocesti bez problema održava 130-140 km/h, ali ubrzanje od 100 do 130 km/h traje. Mnogi hvale tišinu rada u praznom hodu i nedostatak vibracija u usporedbi s nekim drugim trocilindrašima.

    Zaključak

    Ford Focus Mk IV 1.5 Ti-VCT je auto za racionalne kupce. Ako vas ne zanimaju jurcanja i želite Focus koji će vjerojatno tražiti najmanje novca za popravke nakon isteka garancije, ovo je motor za vas.

    Savjet: Birajte ručni mjenjač kako biste izvukli maksimum iz motora i redovito mijenjajte ulje (5W-20) kako biste sačuvali remen uljne pumpe.