Željeznička pruga koja povezuje Sarajevo i Ploče jedna je od najvažnijih prometnih veza Bosne i Hercegovine s Jadranskim morem. Ova pruga, osim što povezuje glavni grad BiH s važnom hrvatskom lukom, ima ogroman značaj kako za putnički, tako i za teretni promet.
Duljina i trasa pruge
Ukupna duljina željezničke pruge Sarajevo – Ploče iznosi približno 194 kilometra, od čega je veći dio na teritoriju Bosne i Hercegovine, dok se manji dio nalazi u Republici Hrvatskoj, sve do morske luke Ploče. Pruga prolazi kroz slikoviti kraški krajolik, uključujući klance rijeke Neretve, brojne tunele i mostove, što je čini i jednom od tehnički najzahtjevnijih, ali i najimpresivnijih pruga u regiji.
Značaj pruge u putničkom prometu
Iako je danas intenzitet putničkog prometa na ovoj relaciji manji nego u prošlim desetljećima, ova pruga i dalje ima važnu funkciju za lokalno stanovništvo i turiste. Posebno tijekom ljetne sezone, linija Sarajevo – Ploče privlači putnike koji žele brzo, povoljno i ugodno stići do Jadrana.
Putnički vlakovi voze sezonski (najčešće tijekom ljeta), a zbog atraktivnosti trase – uključujući panoramske prizore Neretve i planinskog krajolika – često ih koriste i strani turisti.
Značaj pruge u teretnom prometu
Puno veći značaj ova pruga ima u teretnom prometu, posebno za gospodarstvo Bosne i Hercegovine. Pruga Sarajevo – Ploče predstavlja najvažniju izvozno-uvoznu željezničku vezu BiH s morem. Luka Ploče je praktički izlaz BiH na svjetska tržišta.
Što se prevozi?
Na relaciji luka Ploče – Sarajevo, te dalje prema unutrašnjosti BiH, odvija se svakodnevni prijevoz različitih vrsta tereta, kao što su:
- Nafta i naftni derivati
- Ugalj
- Ruda boksita i metala
- Građevinski materijali
- Kontejnerski teret
- Kemikalije i industrijske sirovine
U smjeru iz BiH prema Pločama izvoze se:
- Metalni proizvodi
- Drvo i drvna građa
- Industrijski otpad i sekundarne sirovine
- Ruda i minerali
Zahvaljujući ovoj pruzi, roba iz BiH se može relativno brzo i učinkovito plasirati prema svjetskim tržištima putem pomorskog transporta.
Značaj željezničkog transporta u BiH.
Granična i carinska kontrola
Pruga prelazi međunarodnu granicu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Granična i carinska kontrola obavlja se na sljedećim točkama:
- Čapljina (BiH) – posljednja stanica na teritoriju BiH gdje se vrši izlazna granična i carinska kontrola.
- Metković (Hrvatska) – ulazna kontrolna točka u RH, gdje hrvatske vlasti obavljaju svoje procedure.
Za putnički promet, kontrola putovnica i eventualna carinska provjera obavljaju se u vlaku ili na stanicama, ovisno o režimu koji je na snazi.
Za teretni promet, svi vlakovi koji prevoze robu podliježu strogoj carinskoj proceduri, uz obveznu dokumentaciju i deklaraciju tereta, kako bi se osigurala zakonitost trgovinskog prometa između dviju država.
Zaključak
Željeznička pruga Sarajevo – Ploče ima ključnu ulogu u povezivanju Bosne i Hercegovine s Jadranom i svjetskim tržištima. Dok se putnički promet koristi uglavnom sezonski i u turističke svrhe, teretni promet na ovoj pruzi neprekidno podržava gospodarstvo BiH, posebno kroz izvoz i uvoz sirovina i industrijskih proizvoda.
Ova pruga nije samo prometna veza – ona je strateška arterija za ekonomsku stabilnost i razvoj regije.