Uvoz osobnih stvari u Bosnu i Hercegovinu (BiH) reguliran je carinskim propisima, a postupak može biti jednostavan ako se poštuju pravila i pripremi potrebna dokumentacija. Bilo da se vraćate iz inozemstva kao povratnik ili preseljavate iz drugog razloga, važno je znati kako pravilno prijaviti osobne stvari na granici i kako izbjeći dodatne troškove.
Što se smatra osobnim stvarima?
Osobne stvari su predmeti koji služe za osobnu uporabu i nisu namijenjeni za prodaju ili komercijalnu upotrebu. U to spadaju:
- Odjeća, obuća i higijenske potrepštine
- Namještaj i kućanski aparati
- Računala, televizori i drugi uređaji za osobnu upotrebu
- Alati za osobnu upotrebu
- Sportska i rekreativna oprema
Prijava osobnih stvari na carini
Prilikom ulaska u BiH s osobnim stvarima, važno je prijaviti robu carinskoj službi i naglasiti da se radi o osobnim stvarima. To se radi odmah na graničnom prijelazu ili u carinskoj ispostavi unutar zemlje.
Potrebno je imati:
- Popis osobnih stvari koje uvozite
- Izjavu vlasnika kojom potvrđuje da su stvari osobne i da nisu za prodaju
- Dokaz o statusu povratnika (ako se primjenjuje)
Postupak uvoza preko špedicije
U slučaju većih količina stvari, posebno ako se preseljavate iz inozemstva, preporučuje se da angažirate carinsku špediciju. Špediter će vam pomoći u pripremi i podnošenju uvoznih dokumenata, kao što su:
- Jedinstvena carinska deklaracija (JCD)
- Popratni dokumenti – popis stvari, dokaz o prebivalištu u inozemstvu i u BiH
- Ovjerena izjava o vlasništvu
Kada se kroz carinsku proceduru utvrdi da se zaista radi o osobnim stvarima, ne plaća se carina ni PDV na uvoz te robe. Ipak, bez obzira na oslobađanje od plaćanja davanja, prolazak kroz carinski postupak je obavezan.
Uvoz osobnih stvari povratnika
Za osobe koje se trajno vraćaju u BiH nakon boravka u inozemstvu (tzv. povratnici), postoji mogućnost oslobađanja od plaćanja uvoznih davanja na osobne stvari koje sa sobom donose. Da bi ostvarili to pravo, moraju dokazati:
- Da su najmanje 12 mjeseci neprekidno živjeli izvan BiH
- Da su se trajno vratili i prijavili prebivalište u BiH
- Da su stvari bile u njihovom vlasništvu i upotrebi tijekom boravka u inozemstvu
U tom slučaju, carina oslobađa robu od carinskih davanja, ali uz uvjet da se stvari ne prodaju, iznajmljuju ili prenose trećim osobama u roku od jedne godine nakon uvoza.
Zaključak
Uvoz osobnih stvari u BiH zahtijeva određene korake, ali ako se pripremite na vrijeme, postupak može proći brzo i bez dodatnih troškova. Ključ uspješnog uvoza je prijava robe carini, priprema točne dokumentacije i, po potrebi, angažman špedicije. Za povratnike iz inozemstva postoji mogućnost potpunog oslobađanja od plaćanja carine i PDV-a, što dodatno olakšava povratak kući.
Preporuka: Prije uvoza kontaktirajte carinsku ispostavu ili špeditera kako biste dobili točne i ažurirane informacije te izbjegli neugodna iznenađenja na granici.